ARTHUR H – NOVÝ ALBUM ORIGINÁLNEHO ALTERNATÍVNEHO ŠANSONIÉRA

Arthur H - Amour chien fouArthur H – Amour chien fou (All Points 2018)

Francúz Arthur H (Arthur Higelin) patrí k pesničkárom, ktorí sú ľahko identifikovateľní svojim speváckym prejavom.

Je to veľký umelec, no bez veľkého hlasu. Má však to, čo ľudovo nazývame „chraplák“. Občas je z neho aj … „draplák“ . Navyše strašne suchý, určite suchší ako suché šampanské . Keď k nemu ešte prirátame sugestívny prejav, dobré hudobné nápady a status francúzskeho Toma Waitsa, tak je jasné, že si treba Arhura zobrať na mušku. (Robíme to už od roku 1990 – vtedy dnes takmer 52 ročnému Arthurovi vyšiel prvý album – a doteraz sme to neoľutovali).

Samozrejme, ako Francúz par excellence znie šansónovo (občas až herecky, recitačne), no nepôsobí zastarano, naopak, mnohé jeho nahrávky majú moderný alternatívny šmrnc.

Prešiel vplyvmi jazzu, rocku, folku, popu, elektronickej hudby i world music. Odporúčame aspoň letmo preskúmať jeho tvorbu a pozornejšie sa zamerať na album Pour Madame X (2000), najmä na piesne Mystic Rumba a Www.com a na album Négresse Blanche (2003), na piesne Nancy and Tarzan a Lady x.

Arthur H 2018Athurov nový album Amour chien fou bol koncipovaný počas jeho koncertných turné v mestách po celom svete. Nakoniec bol nahrávaný v parížskom Dome poézie pod taktovkou jeho niekdajšieho dlhoročného spolupracovníka Nicolasa Repaca. (Minulý rok sme ocenili Nicolasov nový projekt  Republica Ideal de Acapulco). Amour chien fou je intímny dvojalbum pripomínajúci hudobné snívanie básnika v alegorických baladách. Raz končia vykúpením, inokedy oslobodením alebo letom do vesmíru, no i smrťou. 18 skladieb počas jednej hodiny a 22 minút je na jedno vypočutie dosť veľké sústo, pocit  stereotypnosti sa preto nedá vylúčiť.

No dá sa z toho veľkého hrnca hudby vybrať zopár najlepších skladieb.

Sú medzi nimi tie, ktoré sú pomalé, baladické, rozjímavé. Napríklad popova ladená Reine de cœur, alebo Général of Love, čo je jeden z typických francúzskych duetov venovaným láske, aké my v NMR privátne nazývame „žetémovice“, ale aj ďalšie zaujímavé skladby – Brigade légère, Lily Dale symphonie, La dame du lac, Moonlove fantaisie. Veľmi pôsobivá je čisto recitačná, ambientná Le passage (Gong Song).

Po vydaní albumu Amour chien fou Arthur oznámil: „Vrátim sa ku koncepcii kabaretu, k oveľa krehkejšiemu prístupu. Na tomto albume som chcel niečo, čo nie je len francúzske. Milujem Francúzsko, no moja duša nie je na 100% francúzska“.

Miroslav Potoček (foto: press Arthur H)