AURELIO PONÚKA NA NOVOM ALBUME DARANDI HUDOBNÝ KOKTAIL NAMIEŠANÝ Z AFRICKEJ A LATINSKO-AMERICKEJ HUDBY

Aurelio – Darandi (Real World Records 2017)

Aurélio Martinez je pesničkár a politik z Hondurasu. Pochádza z komunity Garifuna, ktorú tvoria potomkovia Indiánov a Afričanov. Jej počet ustavične klesá, momentálne je menší ako 200 000. Unesco jej jazyk a kultúru vyhlásilo za nehmotné dedičstvo ľudstva. Aurelio vo svojej hudbe používa aj rytmy západnej Afriky a kombinuje ich so spevom typickým pre hudbu Garifunov. Jeho piesne sú viac-menej jednoduché, no pôsobia úprimne. Ich texty sú ovplyvnené najmä námorníckymi historkami, pretože vyrastal v malej rybárskej dedinke Plaplaya na atlantickom pobreží, kde je dodnes elektrický prúd prístupný len vyvoleným. Svojho času tam pristál aj Krištof Kolumbus a medzi námorníkmi o tom dodnes koluje množstvo zaujímavých historiek. 

Aurelio vyrastal v hudobnej rodine. Jeho otec, hudobník, odišiel za prácou do USA, odkiaľ mu posielal nahrávky. Jeho matka je dobrou gitaristkou a spoluautorkou niektorých jeho piesní. Aurelio v minulosti nahrával s africkými hudobnými hviezdami, ako napr. Youssou N´Dourom, alebo Orchestra Baobab. Po smrti jeho krajana menom Andy Palacio (2008) sa stal najúspešnejším hudobníkom v Hondurase. Uznanie počas sólovej kariéry získal najmä vďaka albumom  Laru Beya (2011) a Landini  (2014)  

Piesne nového albumu Darandi ponúkajú zvuky elektrických gitár,  temperamentnú rytmiku a zmes hudby charakteristickú pre  Afriku, Karibik a Južnú Ameriku. Nahrávané boli „na živo“ v Real World štúdiách Petra Gabriela. Výsledok zneje oduševnene a presvedčivo. Z jednotlivých piesní vyžaruje energia a emócie. Albumovú novinku mnohí hudobní žurnalisti považujú za jeho doposiaľ najlepší album. Paradoxne, ale tento titul obsahuje len tri nové piesne a zvyšok vypĺňajú len nové verzie už skôr zverejnených nahrávok.

Róbert Gregor (foto: archív)