BALTHAZAR: ELEGANTNÝ INDIE POP NA ALBUME SAND

Balthazar - Sand (PIAS, 2021)

Na piatom albume „Sand“ pokračujú Balthazar v zdokonaľovaní svojho speváckeho umenia i rytmických zvukových scén prebádaných na ich predchádzajúcich albumoch.

Hudba belgickej skupiny Balthazar priťahovala pozornosť už po vydaní prvého albumu „Applause“ (2010). Po jej ďalších úspešných albumoch „Rats“ (2012) a „Thin Walls“ (2015) sa na istý čas odmlčala.

Jej spevák, gitarista, klavirista Maarten Devoldere si založil čiastočne jazzom ovplyvnený projekt Warhaus a nahral s ním dva výborné albumy. Istý čas potom cestoval po Kirgizsku, kde nazbieral ďalšie cenné životné skúsenosti.

Jeho kolega, spevák a gitarista Jinte Deprez trávil medzitým čas v štúdiu a oddával sa láske k starej R & B škole. Pod pseudonymom J. Bernardt nahral v roku 2017 zaujímavý album „Running Days“.

Oboch hlavných predstaviteľov skupiny Balthazar možno považovať za výnimočné skladateľské osobnosti, ktoré vynikali aj sólovo vo svojich vlastných hudobných projektoch.

Nový album Sand pôsobí ako elegantné indie-popové objatie. Hudobne i obsahovo nadväzuje na predchádzajúci album „Fever“ z roku 2018.

Balthazar nedávno vymenili svoje pôsobisko. Antverpy nahradilo belgické mesto Gent. Hudobný recept, nad ktorým držia prísny dohľad obaja hlavní protagonisti zostal napriek tomu podobný ako ho poznáme. Je namiešaný z indie popu, funku, pohodového R&B i jazzu.

Nahrávky titulu „Sand“ sú menej zaťažené melancholickými putami minulosti a tvoria doteraz najsúdržnejší album.

Texty zo života zdôrazňujú nuansy lásky a strát. Šikovnosť charakteristických hlasov Devoldereho a Depreza zvýrazňuje ľúbostný príbeh zachytený v piesňach „You Won’t Come Around“ a „Linger On“. Na albume sa nachádzajú aj čiastočne jazzom ovplyvnené skladby ako „Powerless“ a tanečné piesne s hitovým potenciálom tipu „Losers“, ktorej hlas speváka pripomína Leonarda Cohena.

Na albume „Sand“ zdokonaľujú Balthazar svoj talentovaný potenciál, ktorý sa ukázal už na ich predchádzajúcich projektoch. Zaslúžil by si preto väčšiu publicitu v celosvetovom meradle.

Róbert Gregor (foto: press Balthazar)