PÔSOBIVÉ PESNIČKÁRSKE CÍTENIE NA BEZMENNOM ALBUME WARHAUS

Warhaus - Warhaus (Pias, 2017)

WarhausWarhaus je umelecké alter ego a sólový projekt belgického speváka, skladateľa a multiinštrumentalistu Maartena Devoldera známeho aj zo skupiny Balthazar.

Bezmenný druhý album Warhaus je pokračovaním minuloročného úspešného debutu We Fucked Flame Into Being, ktorý sme Vám takisto predstavili v rubrike „album týždňa“. Maarten Dovolder na novom albume pokračuje v temných a silných pesničkách, ktoré Warhaus preslávili. Mnohé z nových skladieb boli napísané oveľa spontánnejším spôsobom, pričom mnohé z nich boli zaznamenané naživo. Hudbu Warhaus možno prirovnať k Leonardovi Cohenovi, Nickovi Caveovi, alebo Serge Gainsbourghovi. Na novom albume je badateľná aj inšpirácia hudobnou legendou z mesta New Orleans menom Dr. John. Texty jednotlivých piesní najviac ovplyvnila poézia rusko-amerického prozaika Vladimíra Nabokova.

Maartena Devoldera sme s projektom Warhaus mohli nedávno vidieť na vypredanom koncerte v bratislavskom klube Fuga.

Maarten Devolder + Robert GregorI keď tento klub nedisponuje veľkou kapacitou, záujem bratislavského publika zaskočil aj jeho hlavných organizátorov. Vystúpenie Warhaus sprevádzala príjemná atmosféra a skupina ním potvrdila, že náladu svojich piesní vie umocniť i skvelou pódiovou show. Warhaus v Bratislave predviedli najmä piesne z prvého albumu a niekoľko nových skladieb ako „Love Is Strange“, alebo „Mad World“. Potešiteľný je fakt, že na novom albume sa silných piesní nachádza omnoho viac a že sa na ňom ani nedá nájsť slabšie miesto. Pôsobivo totiž zneje všetkých desať nahrávok z tejto albumovej novinky.

Hudba Maartena Devoldera nezaprie kvalitu i talent a ja osobne sa veľmi teším z toho, že to vieme oceniť aj na Slovensku.

Róbert Gregor (foto: Martina Mlčúchová)