SPEVÁČKA BÁRA ZMEKOVÁ POSÚVA HRANICE ČESKÉHO PESNIČKÁRSTVA

Bára Zmeková - LunavesSkladateľka a multiinštrumentalistka Bára Zmeková, pohybujúca sa na pomedzí jazzu, folku a elektronickej hudby, vydáva album LUNAVES. K jeho nahrávaniu si pozvala hudobníkov známych z mnohých hudobných žánrov.

V dvanástich skladbách s českými textami odkrýva svoje príbehy a predstavuje sa ako suverénna textárka, speváčka a hudobníčka. Vo svojej hudbe často opúšťa pre ňu typický klavír, aby využila elektrické piano, syntetizátory a dokonca aj gitaru. Jej prejav je istý, nestráca jemnosť ani emočnú intenzitu. Niet pochýb, že sa LUNAVES stane zásadným počinom českej pesničkárskej scény tohto roka.

„Báru som si obľúbil hlavne kvôli textom, fascinuje ma, ako dokáže jednoducho hovoriť veci, ktoré by od iných zneli pateticky alebo úporne. Používa slová, na aké by som si netrúfol a skladá to všetko do výnimočne poetických obrazov, potom to hrá na klavír a spieva, ako keby sa nechumelilo, „hovorí o tvorbe Zmekovej Martin“ Bonus „Tvrdý.

S albumom vychádza tiež prvý oficiálny klip k piesni Svätojánska. Spracovania sa ujali režisérka Veronika Lišková a scenárista Evžen Liška v spolupráci s Jakubom Aeldrynom z Lunchmeat Studia a kameramanom Vojtechom Vančurom. Výnimočné je vizuálne poňatie klipu, cez projekcie a prostredia prenikajú do vnútorného sveta námesačné dievčatá.

Zmeková v roku 2013 zvíťazila v súťaži 1band2play a neskôr nahrala úspešný debut Ještě kousek. Koncertovala na festivaloch ako Colours of Ostrava, Mišmaš, United Islands či Banát. Tento rok sa pripomína s vyzretou platňou, ktorá vznikla, rovnako ako predchádzajúca Ještě kousek, v spolupráci s producentom Ondrejom Ježkom v štúdiu Jámor.

Bára Zmeková„Slovo LUNAVES mi prišlo do hlavy samo od seba raz pred zaspaním a od tej doby na seba nabaľuje príbehy. Vytvorila som si cez neho priestor, v ktorom sa môže odohrať v podstate čokoľvek. V takom priestore si každá pieseň žiadala trochu iný prístup, preto som k nahrávaniu prizvala toľko rôznych muzikantov, „približuje neobyčajný názov platne Zmeková.

Medzi hosťami na albume nájdeme hudobníkov ako Martin „Bonus“ Tvrdý, Fredrik Janáček (-123 minut), Rasťo Uhrík (J. Kirschner), Nina Marinová (Nina Rosa), Michal Mihok (Voila), Vlado Micenko (E Converso), Viktor Dořičák (FORMA), Marek Doubrava a Viktor Ekrt (Hm…), Ondřej Galuška (Odd Gifts, Eggnoise), Oskar Török (Vertigo), Francesca Mountfort a ďalších.

Mnohí z nich vystúpia aj na krste 19. 3. 2019 v brnenskom klube Kabinet múz a 20. 3. 2019 v Štúdiu Alta v Prahe. Úlohy krstných rodičov sa ujali Martin E. Kyšperský a skupina Hm …

Album LUNAVES vychádza 1.3. 2019 v českom vydavateľstve Tranzistor.

David Landštof a NMR (foto: Petr Zmek)