DARLINGSIDE – AMERICKÁ KRÁSA O KTOREJ TU MÁLO VIEME

Darlingside - Look up & Fly Away.jpgDarlingside – Look up & Fly Away  (More Doug Records, 2019)

Keď chce človek objaviť novú súčasnú zaujímavú hudbu, môže sa stať, že sa pri tom poriadne zapotí. Prvým nevyhnutným krokom k dosiahnutiu tohto cieľa je totiž dôkladné vyhýbanie sa snáď všetkému, čo je určené pre takzvaný typický formát komerčných rozhlasových staníc a hitparád. Tento šablónový formát smeruje k desivej uniformnosti, nekonečné roky je bez výraznejšej zmeny prepchávaný prevažne prvkamiR&B. Ako keby bol vytvorený podľa hesla „dajme masám to, na čo sme ich naučili“. Ale kde hľadať skladby, ktoré sa navzájom na seba nepodobajú ako vajce vajcu? Kam pred nimi ujsť?  A je vôbec možné niekam ujsť? Je. Do iných, neznámych hudobných svetov. Existujú? Existujú. Pripomínajú stratené raje. Ako je ich možné objaviť? Pátraním. Takýto druh pátrania si však vyžaduje chuť, trpezlivosť, čas, značné rozšírenie informačných zdrojov a možno i … zmenu myslenia.

V nedávno uplynulých týždňoch som veľa novej zaujímavej hudby nepočul. Túžil som objaviť albumovú novinku, ktorá by zodpovedala požiadavkám zodpovedajúcim významu ľudového pojmu „našlapaná“. To znamená, že by mala mať rýchle tanečné tempo a popritom by bola aj originálna, strhujúca. Výsledok? Nulový. Preto som napokon chtiac-nechtiac odbočil do vôd pokojnejšej hudby.Tam sa totiž občas v sieťach zatrepoce prinajmenšom stráviteľná ryba. Teraz je ňou nová EP platňa americkej skupiny Darlingside s názvom  Look up & Fly Away, čiže s názvom, ktorý sa zhodou okolností hodí k téme vyhľadávania dobrej hudby takrečeno lietaním, surfovaním po celej našej internetovej planéte. EP obsahuje šesť skladieb, ktoré potvrdzujú umelecké kvality predchádzajúceho albumu Darlingside – Extralife (2018), ktorý bol ocenený pochvalami nejedného hudobného redaktora popredných svetových magazínov – Rolling Stone, The Wall Street Journal, American Songwriter, The Boston Globe.

Darlingside 2019A čo vlastne títo u nás neznámi Darlingside vytvorili, keď ich pozývajú na také prestížne kultúrne akcie, akou je napríklad folkový festival v Cambridge, povestný diskusiami na témy „Duševné zdravie v hudobnom priemysle?“ Minulý rok v lete tam Darlingside vystupovali po boku Patti Smith a First Aid Kit. Ich umeleckým krédom je hippies folk a rock obdobia sixties, so sólovým a predovšetkým zborovým spevom,s typickými kalifornskými harmóniami a výrazom z ktorého cítiť dodnes slávne Leto lásky. Zaujímavá je skutočnosť, že tento hudobný štýl, ktorému v čase jeho najväčšej slávy málokto predpovedal dlhú budúcnosť, pretrval dodnes a je žriedlom inšpirácie pre tisíce mladých hudobníkov a skupín, samozrejme obzvlášť v oblasti folku na nezávislých scénach v žánroch indie folk, indie pop.

Darlingside nie sú avantgardní, novátorskí, no ich skladby pôsobia serióznym umeleckým dojmom, pesničkárskym, indie folkovým, porovnateľným so skladbami Fleet Foxes. Je v nich art pop, art rock, baroque pop, chamber pop, sunshine pop, americana, prvky modern folku, gitary, husle, čelo, mandolína, bubny  a nesporne nádherný spev v skladbách určených na hlbšie započúvanie sa. Niektorí publicisti na nich už stihli nalepiť nálepku s nápisom Modern CSNY (Crosby, Stills, Nash & Young). Skúsení hudobní labužníci to, samozrejme, neberú doslova, obzvlášť nie slovo „modern“. No i keď Darlingside neznejú práve ufologicky, niektoré ich pesničky sú trošku elektronické. A niektoré z tých viac-menej akustických sú neodolateľné, napríklad  Singularity alebo Indian Orchard Road. Naživo ich neraz komplet celý Darlingside spievajú na jeden mikrofón. Skrátka, poctivý kus muziky.

Miroslav Potoček (foto: YouTube)