9.3.2019 VYSTÚPIA V KLUBE HOPKIRK TRI SKUPINY – QX-RH85, BLACK NAIL CABARET, HIEROS GAMOS

Koncerty zahraničných i domácich kapiel, podporovaných ich kmeňovými vydavateľstvami alebo promotérmi koncertov, sú dnes bežným javom. Menej bežným javom je chuť nezávislých kapiel bez vyššie uvedenej podpory takéto koncerty organizovať. Obzvlášť sa v tomto smere činia kapely alternatívnej scény, ktoré nadväzujú na hudobné štýly zahraničnej alternatívnej hudby. Na Slovenku však nemajú dostatočnú podporu klubov a vydavateľstiev. Príčiny tohto javu sú známe – Slovensko sa priklonilo hlavne ku „mainstreamu“. Mnohé kapely následkom tohto javu ukončili svoju činnosť.

Niektoré však napriek tomu stále existujú aj bez akejkoľvek podpory slovenských televíznych a rozhlasových staníc. A napodiv občas s úspechom koncertujú v zahraničí, na rozdiel od väčšiny „mainstreamových“ slovenských skupín, ktoré si nikde v zahraničí okrem Česka nemôžu dovoliť samostatne koncertovať. Preto sa už pred tromi rokmi slovenská alternatívna skupina Ľahká Múza rozhodla na Slovensku vzkriesiť a zlúčiť niektoré existujúce slovenské i zahraničné alternatívne projekty žánrov dark wave, EBM, gothic rock, industrial music, electronic music, a pokúsiť sa do klubových priestorov vniesť tvorivú atmosféru nekonvenčnej alternatívnej hudby 90-tych rokov. Vznikli z toho dve verzie sérií koncertov – jesenné, viac gitarovo-alternatívne, a jarné, elektronicko-industriálne. Konali sa počas dvoch rokov v Bratislave na pôde klubu British Rock Star.

Po ukončení činnosti tohto klubu na jar v roku 2018 prebiehajú tieto aktivity naďalej v klube Hopkirk, vďaka ústretovému prístupu vedenia klubu. Gudrun, speváčka skupiny Ľahká Múza i projektu Hieros Gamos, teraz pozvala na sobotu 9.3.2019 do klubu Hopkirk opäť tri hudobne zaujímavé skupiny. Keďže sa táto koncertná akcia koná na druhý deň po sviatku Medzinárodný deň žien, bude sa niesť v duchu prezentácie žien – umelkýň na pódiu.

Akciu otvorí „one man elektronicko-industriálny projekt“ Qx-Rh85, aktívny od roku 2010, ktorý okrem SR koncertoval v Čechách i na Ukrajine. Mozgom tohto projektu je Ján Peter Háber, známy aj ako DJ Dr.Love.

To, čo bude nasledovať po ňom, bude jedna z najlepších maďarských „synth-electro-popových kapiel“ – Black Nail Cabaret so speváčkou Emese a „elektronikom“ Krizstiánom. Kapela vznikla v roku 2008, potom niekoľko rokov pôsobila v Londýne, kde nahrala svoje prvé albumy a začala veľmi úspešné koncertovanie v celej Európe. Minulý rok sa vrátili opäť domov, pracovali na novom, nedávno vydanom albume, úspešnom obzvlášť v nemeckých alternatívnych hitparádach. Speváčka Emese je okrem excelentného spevu známa aj svojimi nápaditými kostýmami a maskami. Z toho vyplýva, že návštevníci koncertu Black Nail Cabaret sa majú na čo tešiť.

Tretími účinkujúcimi bude skupina bočného, elektronicko-performačného projektu Ľahkej Múzy – Hieros Gamos. Tento projekt vznikol v roku 2002. Hieros Gamos predstaví program zostavený zo skladieb albumu Fetish Remix. V pódiovom predvedení to bude špecifické spojenie minimalistickej symfonickej hudby s takmer operným spevom a tanečným, baletným „performingom“. Keďže na Slovensku neexistuje pre kapely takéhoto typu scéna, Hieros Gamos koncertuje predovšetkým v Čechách, Poľsku a Rakúsku. Vystúpenie tejto skupiny na Slovensku bude preto jedinečnou šancou vidieť naživo Hieros Gamos v zložení: Gudrun, iNOVA, 677, baletka Leandra a tanečnica Vivian. Hieros Gamos sú okrem špecifickej hudby známi aj výpravnými kostýmami.

Po koncertnej časti bude akcia v klube Hopkirk pokračovať až do ranných hodín v duchu „afterparty“, ktorú zrealizujú štýloví Djs Dirty & Carlos z edície Waltz in Black.

https://www.facebook.com/events/333951624112644/

Redakcia NMR v spolupráci s Gudrun (Hieros Gamos)