CZECH MUSIC CROSSROADS PREKRAČUJE HRANICE ŠTÁTOV I ŽÁNROV

Šiesty ročník showcase festivalu a konferencie Czech Music Crossroads predstaví v dňoch 15. – 16. 7. 2019 štrnásť hudobných projektov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovenska a hosťujúcej krajiny Rakúska.

Czech Music Crossroads

Unikátne industriálne priestory bane Hlubina v Ostrave rozoznejú prednášky, panelové diskusie, workshopy, osobné odporúčania a mentorské stretnutia hudobníkov a hudobných profesionálov z celého sveta.

Aj tento rok pripravili organizátori Czech Music Crossroads novinku. Odvážni účastníci si môžu nechať naživo zhodnotiť svoju tvorbu v rámci Listening Session medzinárodnou porotou v zložení Minna Huuskonen (Minnamurra), Ben Mandelson (Womex), Araceli Tzigane (Mapamundi Música), Andraž Kaizer (MENT Ljubljana), Daryana Antipova (Russian World Music Awards ) a Milan Tesař (Radio Proglas).

Unikátny pohľad do fungovania jednotlivých hudobných scén a tipy pre uľahčenie výjazdov muzikantov za hranice si prichystali zástupcovia Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ruska, Slovenska, Nemecka, Rakúska, Španielska a Izraela.

Každoročne láka pestrosť hudobnej prehliadky. Organizátori Czech Music Crossroads vybrali z viac ako stodesiatich prihlášok na showcase štyri zoskupenia prezentujúce rozmanitosť českej world music, jazzovej a folkovej scény. V Ostrave sa predstavia Bára Zmeková, Braagas, projekt Korjen založený speváčkami z Bosny, Poľska a Slovenska a česko-ruský Ochepovsky Project.

Czech Music Crossroads 2

Partneri festivalu vyslali za Slovenskú republiku AMC trio & Ľudovú hudba Stana Baláža, prepájajúcu jazz a slovenský folklór, huslistku Miriam Kaiser so svojím triom a zo židovskej tradície čerpajúcu skupinu Mojše Band. Z Poľska príde kapela Fedaków s tradičnou sliezskou hudbou, zbor Kuczeryki a dynamické stvárnenie vidieckej tanečnej hudby WoWakin. Maďarsko predstaví Bajkó Zenekar, mladá štvorica hrajúca hudbu karpatskej kotliny, vokálna skupina speváčok Dalinda a súhru zvukov sitár, tamburíny a kobzy predvedie Pengetős trio.

Festival Czech Music Crossroads sa tento rok zameria tiež na susedné Rakúsko reprezentované akordeónovým duom Dinovski-Schubert. Akcie sa zúčastňujú zástupcovia českých a zahraničných festivalov, klubov a kultúrnych centier, významných médií či bookingových agentúr. Registrovať sa môžete na www.crossroadsmusic.cz

Úlohy organizátora sa opäť ujal festival Colours of Ostrava s finančnou podporou Ministerstva kultúry, Štatutárneho mesta Ostravy a v spolupráci s Moravskosliezskym krajom.

Anna Mašátová + NMR (foto: press)