BARRY ADAMSON SA PRIPOMENUL RETROSPEKTÍVNOU KOMPILÁCIOU MEMENTO MORI

Barry Adamson - Memento Mori (Mute Records, 2018)

Barry AdamsonBarry Adamson sa širokej hudobnej verejnosti pripomenul retrospektívnym kompilačným albumom nazvaným Memento Mori, ktorý obsahuje jeho skladby realizované v rokoch 1978-2018. Úplne prvá skladba, ktorú nahral, bola Parade. Je aj jej spoluautorom. Vyšla na debutovom albume Real Life, skupiny Magazine, v ktorej pôsobil v rokoch 1977–1981, 2009–2010. Neskôr spolupracoval s Nickom Caveom a kapelou Birthday Party (potom s The Bad Seeds). Je aj spoluautorom titulnej piesne Caveovho albumu From Her To Eternity z roku 1984. Od roku 1988 mu vyšlo 9 sólových albumov. Prvým bol Moss Side Story a zatiaľ jeho poslednou štúdiovou nahrávkou je Love Sick Dick EP z roku 2017. Nedávno tiež zverejnil novú skladbu The Hummingbird.

Barry Adamson sa na narodil vo štvrti Moss Side v Manchestri. Spočiatku hral na basovú gitaru v skupine Magazine, jednej z najvplyvnejších manchesterských skupín. Hral aj na prvých dvoch albumoch skupiny Visage. O hudbe Barryho debutového albumu Moss Side Story sa v čase jeho vydania hovorilo ako o „soundtracku“ k imaginárnemu filmu. Jeho prostredníctvom na seba upozornil ako na perspektívneho hudobného skladateľa. Adamson rozprával svojou hudbou príbehy, akoby ňou vytváral obrazy prenesené do mysli poslucháčov. Spolupracoval aj pri tvorbe hudby k rôznym filmom, napríklad filmom Dereka Jarmana (The Last of England, 1987), Davida Lyncha (The Lost Highway, 1997), Olivera Stonea (Natural Born Killers, 1994), Dannyho Boyla (The Beach, 2000).

Barry Adamson 2018V roku 1992 bol Adamson nominovaný na cenu The Mercury Prize za jeho album Soul Murder. V roku 1996 naň nadviazal albumom Oedipus Schmoedipus, na ktorom sa spolupodieľali aj také významné osobnosti ako Jarvis Cocker (Pulp), Nick Cave a Billy McKenzie (The Associates). V posledných rokoch Adamson koketoval aj s inými druhmi umenia, vrátane oceneného baletu Sylvie Guillem and the Ballet Boyz. Pohyboval sa aj za kamerou. Nafilmoval krátky temný thriller The Swing The Hole and The Lie (2014) a temný videoklip k vlastnej piesni They Walk Amongst Us (2017)

Posledná štúdiová nahrávka Love Sick Dick EP z roku 2017 sa dočkala aj remixovej podoby, ktorú realizovali aj Certain Ratio, Gazelle Twin AdultAdamson nedávno spolupracoval so skupinou A Certain Ratio na ich novej piesni Dirty Boy. Počas svojej kariéry remixoval nahrávky aj pre iných interpretov či skupiny ako napríklad Depeche Mode, Grinderman, The Jon Spencer Blues Expolosion a ďalšieTreba pripomenúť, že v roku 2007 sme mohli Adamsona vidieť na festivale Pohoda na samostatnom koncerte a v roku 2013 na tom istom festivale vystúpil po boku The Bad Seeds.

Prierez jeho 30 ročnou hudobnou kariérou Vám priblížime v aktuálnom „Albume týždňa“.

Róbert Gregor (foto: Martin Longley)