BEATA HLAVENKOVÁ VYTVORILA HUDBU K FILMU ZÁTOPEK

Beata Hlavenková je spievajúca pianistka, skladateľka, aranžérka a producentka. Patrí medzi najvýraznejšie české muzikantky s nezameniteľným autorským rukopisom. Jej hlavnou devízou je odvaha experimentovať, hľadať nekonvenčné harmónie i aranžmány.

Do českých a slovenských kín prichádza film Davida Ondříčka s názvom „Zátopek“ a vychádza tiež soundtrack „Zátopek“ skladateľky, speváčky, pianistky, producentky a dvojnásobnej držiteľky Ceny Anděl, Beaty Hlavenkovej.

Z hudby z filmu zaznieva veľkoleposť orchestra, ale aj intimita klavírnej hry Hlavenkovej.

K nahrávaniu boli prizvaní aj hostia – trubkár Oskar Török a basgitarista Rasťo Uhrík. Obal albumu graficky spracovali Aleš Najbrt a Jakub Spurný zo Studia Najbrt.

Na výslednom zvuku štrnástich skladieb sa hudobníci podieľajú motívmi postáv alebo behu v určitých tempách (BPM) vychádzajúcom z priemernej rýchlosti Zátopkového behu.

V skladbách je počuť náznaky ľudovej melodiky, efektový procesorový zvuk, čistý klavír, orchester, hlas, sample a ich kombinácie. Príbeh sa na albume prelína v inej následnosti ako vo filme. Motívy sú skrátené, predĺžené alebo spojené, aby fungovala celistvosť samotného soundtracku.

Všetky demo nahrávky vznikali v štúdiu Czechmate Beaty Hlavenkovej.

Orchestrálne časti potom nahrala spolu so Score Orchestra pod vedením dirigentky Michaely Rosza Růžičkovej v hudobnom štúdiu Českej televízie, finálny mix spracoval zvukový majster Michal Pekárek a mastering albumu pripravil Matúš Godík.

„Práce to byla moc krásná, náročná, ale o to víc vzrušující. Bavilo mě dotýkat se lidových písní, které byly oblíbené u Emila a Dany, bavilo mě hudebně pracovat s tempem jeho běhu, bavilo mě hledat cestu hudebního vyjádření, které bude slušet tomuto výjimečnému filmu. A dostat do světa i zlomek našeho hudebního dědictví, stejně jako nás ve světě reprezentuje Zátopkova osobnost a úspěchy. Těšilo mě pracovat se zvuky, klavírem, sound designem, orchestrem, triem a vše kombinovat. Myslím, že odvaha je společnou nití pro celý děj a postavy, stejně tak jako pro tvůrce tohoto filmu,“ hovorí Hlavenková.

NMR (foto: Anežka Horová)