CENY ANDĚL 2019: NAJVIAC OCENENÍ ZÍSKAL VLADIMÍR MIŠÍK

Vladimír Mišík bol nominovaný vďaka albumu „Jednou tě potkám“ v šiestich kategóriách a všetky vyhral. Do Siene slávy zapísali hudobného kritika Jiřího Černého.

Česká hudobná akadémia vyhlásila víťazov svojich výročných cien. Tie ovládol hudobník a spevák Vladimír Mišík, ktorý premenil všetkých svojich šesť nominácií na víťazstvo. Umelec získal Ceny Anděl v štyroch z hlavných kategórií, a to za najlepší album (Jednou tě potkám), skladbu a videoklip roka (Jednou) i pre najlepšieho sólového interpreta. Trofeje si za zmienený album vyslúžil aj v kategóriách folkových a rockových nahrávok.

Dve ceny získalo zoskupenie Zvíře jménem podzim, ktorého album „Září“ ocenili členovia akadémie v kategórii Alternatíva a elektronika a stalo sa aj objavom roka. Za najlepšiu sólovú interpretku vyhlásili Beatu Hlavenkovú. Skupinou roka sa stali Mirai a v novej kategórii Slovenský album vyhrala kapela Nocadeň s nahrávkou „Auróra“. Česká hudobná akadémia po prvý raz do Siene slávy neuviedla muzikanta, ale kritika, a to Jiřího Černého.

Slávnostné udeľovanie cien malo v dôsledku pandémie koronavírusu iný termín aj podobu, v akej sa uskutočnilo. Malo formu putovania za jednotlivými laureátmi, ktorým sprevádzala speváčka Ewa Farna. Súčasťou udeľovania cien, ktoré v sobotu odvysielala televízia ČT1, boli prednahraté hudobné vystúpenia umelcov z prázdnych koncertných sál, štadiónov a dokonca aj plavárne a letiska. Samotní laureáti dostávali ceny v civilnom prostredí.

Ceny Anděl v jednotlivých kategóriách:

Folk – Vladimír Mišík
Najlepšia kapela – Mirai
Rap – Hugo Toxx
Slovenská kapela – Nocadeň
Sólový interpret – Vladimír Mišík
Klasická hudba – Ivo Kahánek, Bamberger Symphoniker, Jakub Hrůša
Rock – Vladimír Mišík
Videoklip – Vladimír Mišík – Jednou
Jazz – Vertigo
Alternatíva a elektronika – Zvíře jménem podzim
Sólová interpretka – Beata Hlavenková
Objav roku – Zvíře jménem podzim
Skladba – Vladimír Mišík, Jednou
Album – Vladimír Mišík: Jednou tě potkám

SITA a NMR (foto: press Vladimír Mišík)