BEATRICE DEER – KANADSKÁ PESNIČKÁRKA Z NÁRODA INUITOV

Beatrice Deer - My All To You  Beatrice Deer – My All To You  (Beatrice Deer 2018) 

Kanadská pesničkárka Beatrice Deer z národa Inuitov čelila po presťahovaní z rybárskeho mestečka Quaqtaq do Montrealu civilizačnému tlaku, aký si väčšina ľudí vraj nedokáže predstaviť.

„Zrazu vás obklopí mestský život riadený časom a rozvrhom. Pre mňa spočiatku úplne neprirodzená situácia, keď máte sto chutí od všetkého utiecť a vrátiť sa domov, tam, kde by ste správne mali byť. Celý ten obrovský priestor Nunavutu, obloha, krajina aj oceán, spôsobuje, že sa cítite nesmierne malým, no šťastným“, vysvetlila Beatrice náladové obrysy svojej hudby, ktorej hovorí „inuindie“. Rozumej: prieniku inuitskej tradície hrdelného spevu do moderného indie rocku. 

Z mestečka ležiaceho za severným polárnym kruhom a rátajúceho  necelých štyristo duší, odišla do Montrealu za hudbou s cieľom poskytnúť dvom dcéram kvalitné vzdelanie. No niesla si so sebou ťažkú stigmu, smrť sestry a dvoch bratov. Pridali sa depresie a alkoholizmus: u Inuitov najbežnejšie prejavy smútku po domove. Vykresala sa z toho, prestala piť, navštevovala terapeuta a tvrdo pracovala. 

Beatrice Deer 2018Súčasne s hudbou sa venovala televíznej produkcii, modelingu, módnemu návrhárstvu. Schopnosť spievať anglicky, francúzsky a v jazyku Inuitov, ju priviedla k spolupráci s poprednými kanadskými skupinami. Vydala štyri celkom úspešné albumy, ten tohtoročný My All To You je kompletne jej autorský. Všetky texty a melódie si napísala sama a vokálnou partnerkou sa jej na spôsob inuitského katajjaqu stala v niekoľkých skladbách krajanka Pauyungie Nutaraaluk. Inuitov, najpôvodnejších obyvateľov severu Kanady stretol osud amerických Indiánov: ich tradície pomaly so starou generáciou vymierajú a mladí o ne nejavia záujem.

Po stáročia si Inuiti uchovávali unikátny spôsob života, počas ktorého žili len z toho, čo im príroda poskytla. Dnes sú títo vládcovia šírošírych ľadových plání závislí na štátnych dávkach, neschopní sa prispôsobiť uzavretému priestoru. Napriek tomu si vďaka ústnej tradícii svoju absolútne unikátnu kultúru dokázali dodnes udržať – aj cez filter modernizácie. Svetoznámym príkladom zostáva speváčka Tanya Tagaq, ku ktorej Beatrice Deer síce vzhliada, uberala sa ale predsa len menej experimentálnejšou folkrockovou cestou s východiskovým tematickým názorom: „Ak sa sami nezmeníte, nemôžete to vyžadovať od iných. Minulosť nezmeníš, iba sa s ňou musíš vyrovnať a naučiť sa odpúšťať. Sebe aj druhým.“

Jiří Moravčík