BERLÍNSKE DUO 2RAUMWOHNUNG A NOČNÉ A DENNÉ VERZIE ICH PIESNÍ NA ALBUME NACHT UND TAG

2raumwohnung - Nacht und Tag (It Sounds/Rough Trade, 2017)

Nacht und Tag je zvláštny dvojalbum. Každý z jeho nosičov obsahuje desať skladieb – rovnakých, no v dvoch verziách predstavujúcich deň a noc. Denný album je naakumulovaný kreativitou, prelínaním štýlov indie pop, electropop, downtempo, lounge music, nočný elektronickou dance music. Lepší je denný. Jasne ukazuje, že v dobrej hudbe sú okrem príťažlivých melódií dôležité aj kompozície, originálne aranžmány a interpretácia. Autormi albumu Nacht Tag sú Inga Humpe a Tommi Eckart, nemecká dvojica vystupujúca pod názvom 2raumwohnung (Dvojizbový apartmán). Prvým singlom z ich albumovej novinky sa stala pieseň Hotel Sunshine, ktorú poznáte z  nášho vysielania. Vynikajú aj skladby Lucky Lobster, alebo Bonjour 2raumwohnungCherie, v ktorej recituje Dieter Meyer zo švajčiarskeho dua Yello.

Inge a Tommy sa spoznali koncom 90-tych rokov minulého storočia vo východnom Berlíne. Obaja boli v tom čase členmi punkových skupín. Po páde Berlínskeho múru sa Eckart presťahoval do východnej časti, kde istý čas žil v bývalom oddelení ministerstva štátnej bezpečnosti. V minulosti sa spolupodielal s kubánskymi hudobníkmi aj na albumoch Rhythms del Mundo. Inga Humpe študovala históriu umenia. V jej podaní znie nemčina roztomilo žensky – zasnívano, nežne eroticky. Je priam sladká. Rodičia Inge vlastnili cukráreň. Žeby to malo súvislosť s jej speváckym prejavom?

Do roku 2017 vydali 2raumwohnung 7 albumov, z ktorých komerčne najúspešnejším bol album 36 Grad z roku 2007. 2raumwohnung zastupovali nemeckú hudobnú scénu na významných medzinárodných podujatiach a získali niekoľko hudobných cien. Svetové médiá o ich tvorbe informujú len veľmi okrajovo. V New Model Rádiu Vám ich posledný album ale radi predstavíme v rubrike album týždňa.

Róbert Gregor (foto: www.2raumwohnung.de )