BETRAND BELIN A MELANCHOLICKÉ ŠANSÓNY

Bertrand Belin patrí vo Francúzsku medzi uznávaných umelcov. Spevák, skladateľ a gitarista z Bretónska sa venuje hudbe už takmer 25 rokov. Nedávno vydal svoj siedmy album „Tambour Vision“, na ktorom počuť poéziu, melancholický šansón a zvuky syntetizátorov.

Bertrand Belin má zmysel pre vytváranie atmosféry. Píše temné príbehy, ktoré oživuje hlbokým, pokojným hlasom a zmesou temného šansónu, elektronickej hudby a indiefolku. Má 51 rokov a tiež dostatok skúseností.

Hudobník z Quiberonu začal svoju kariéru ako gitarista britskej kapely Sons of Desert. Je uznávaný aj vďaka svojim textom, ktoré napísal pre speváčky ako Vanessa Paradis, či Olivia Ruiz. Vydal niekoľko kníh (napríklad román „Littoral“) a doma je aj vo filme ako skladateľ i herec.

Neobmedzená dynamika

Belin na novom albume účinným spôsobom spája všetky svoje schopnosti. Spieva o vnútorných konfliktoch, spomienkach na zosnulých alebo o pochybnostiach. Znie neagitovane a zároveň dynamicky. Na jeho predchádzajúcich albumoch boli počuť prevažne akustické nástroje. Dnes je jeho zvuk viac elektronický a popretkávaný syntetizátormi. Zvuk gitary počuť len v akordoch melódie. To dodáva skladbám pulzujúcu atmosféru a tiež tendenciu k tanečnosti.

Pohľad dovnútra

Nový album vznikol v čase pandémie, a preto je jeho súčasťou izolačný duch. Bertrand Belin strávil posledných 25 rokov v rôznych mestách, tentokrát ale po prvýkrát zažil výhody domova a pokojného mesta.

O novom albume povedal: „Obdobie izolácie zmenilo môj pohľad na seba samého. Lepšie sa počúvate, vytvárate si iný vzťah k času.“

Váhanie a kladenie otázok sú pre Bertranda Belina základnými hodnotami. To platí nielen pre človeka samotného, ale aj pre svet okolo neho.

V jeho piesňach možno nájsť aj politické komentáre o Francúzsku s rastúcim sociálnym bojom, túžbou po revolúcii, či rastúcou podporou Marine Le Penovej.

Album „Tambour Vision“ je pokusom Bertranda Belina oslobodiť ľudí od existenciálnej závrate a poskytnúť im upokojujúci únik.

NMR (foto: press Bertrand Belin)