ŠALEFUKY: TEPLÁ JESEŇ V ZNAMENÍ NOVEJ TANCOVAČKY

Slovenská skupina ŠaleFuky sa pripomína novou pesničkou s názvom „Khelel“, čo v preklade z rómskeho jazyka znamená tancovať.

Svojmu názvu neostala nová skladba nič dlžná, už po prvých tónoch Vás zatiahne do tanca. Autorkou hudby i textu v rómčine je Lýdia Suchomelová, mama známeho hudobníka a lídra kapely ŠaleFuky Mila Suchomela.

„Zistil som, že mama je nevyčerpateľná studnica nápadov. Svoje hudobné motívy si okamžite nahráva do svojho mobilu vždy, keď jej nejaký nový napadne. Dnes ich tam má uložených vyše 300! Viaceré z týchto motívov som zaranžoval a tvoria tak značnú časť repertoáru kapely ŠaleFuky. Na koncertoch majú práve motívy, ktoré vytvorila moja mama, najväčší úspech. Vyžaruje z nich spontánnosť, originalita, úprimnosť. To považujem za skutočnú tvorbu, ktorá sa rodí pod vplyvom inšpirácie daného momentu a nie na objednávku,“ hovorí Milo.

Text piesne je jednoduchý, hovorí o malom dievčatku, ktoré rado tancuje a všetci ju s obdivom pozorujú.

Nie je to prvotina Lýdie Suchomelovej. Jej staršiu skladbu s názvom „Šiesty zmysel“ interpretovali Cigánski diabli a naspieval ju aj Mário Kuly Kollár z kapely Desmod.

Vypočul si ju aj americký legendárny jazzman Benny Golson, ktorý neskôr v maily napísal, že ho táto skladba zasiahla do srdca.

NMR (foto: Patrick Špánko)