BJÖRK ZDIEĽA SVOJU DISKOGRAFIU V PROSPECH ORGANIZÁCIE BLACK LIVES MATTER

Islandská speváčka Björk venovala celý výťažok z predaja svojej diskografie hnutiu Black Lives Matter UK. V jeho zbierke filmov, seriálov a dokumentov sa dozviete viac o rasovom bezpráví a živote černochov v Amerike.

Diskografia je k dispozícii na hudobnej platforme Bandcamp: ako digitálne súbory na stiahnutie, CD alebo LP. V súčasnosti táto zbierka obsahuje len štúdiové albumy, pričom jej hudba k filmom, živé nahrávky, remixové albumy a spolupráce nie sú k dispozícii.

Björk sa touto aktivitou zúčastňuje na kampani ochranného fondu NAACP (The National Association for the Advancement of Colored People).

Táto platforma už venovala 30 000 dolárov ďalším organizáciám, ktoré bojujú za rasovú spravodlivosť a vytvárajú príležitosti pre ľudí čiernej farby pleti. Na podporu hnutia Black Lives Matter platforma Bandcamp previedla všetky svoje príjmy z predaja spomínaných diel.

Black Lives Matter je americká nezisková organizácia, ktorá už desaťročia bojuje za práva černochov prostredníctvom právneho poradenstva a verejných vzdelávacích aktivít.

Vyhlásenie o odovzdaní výťažku z predaja diel sa uskutočnilo v tzv. Júnový deň (venovaný pamiatke udalosti z 19. júna 1865), ktorý sa každoročne oslavuje, najmä medzi afro-americkou populáciou žijúcou v USA. V tento pamätný deň bolo zrušené otroctvo v americkom štáte Texas.

Spoločnosť Bandcamp podporuje všetky prostriedky právnej ochrany. K Björk sa postupne pripájajú aj ďalší umelci.

NMR (foto: press Björk)