BLUR SA PO DVANÁSTICH ROKOCH VRACAJÚ NA SCÉNU

Blur The Magic WhipBlur –  The Magic  Whip  /Parlophone 2015/

Oddaní fanúšikovia majú dôvod na radosť. Britpopová legenda Blur sa po dvanástich rokoch od vydania posledného albumu vracia na scénu s novými nahrávkami.

Albumová novinka The Magic Whip prináša opäť typický gitarový zvuk a špecifický spev ich frontmana. Damon Albarn medzitým pôsobil vo svojej novej skupine Gorillaz, v ďalších projektoch, alebo na sólovej dráhe.

Príbeh albumu sa začal na zrušenom koncerte v rámci japonského turné. Skupina mala nečakane päť dní k dobru. Zavrela sa do štúdia a začala improvizovať. Spevák Damon Albarn tvrdil, že napriek dobrému pocitu z nahratého materiálu nebolo úplne jasné, či nový album vôbec niekedy uzrie svetlo sveta.

Oficiálne sa tak stalo dňa 27.4.2015, keď na značke Parlophone vyšiel nový prírastok do ich diskografie. Aj keď v minulosti s členmi skupiny prebehli hádky, na novom albume sú opäť všetci pohromade. Albarnovi, ktorý okrem spevu hrá na klávesoch, syntezátoroch a akustickej gitare, sekunduje Graham Coxon (elektrická gitara, klávesy, vokály), Alex James (basgitara) a Dave Rowntree (bicie). Štvoricu dopĺňajú traja prizvaní hostia (programing, orchestrálne aranžmány).

Blur

Napriek sviežosti, ktorá z nových skladieb srší, je namieste konštatovanie, že čo kapelu a jej súčasný zvuk azda najviac ovplyvnilo je uplynulý čas, ktorý členovia strávili prácou na vlastných projektoch.

Albarn si priniesol to najlepšie zo sólovej kariéry, Coxon tiež, pribudli experimenty s elektronikou i ambientnejšie plochy so snivým spevom (Thought I Was A Spaceman, My Terracotta Heart). Ďalšia pieseň pripomenie kapelu Gorillaz, Ghost Ship pozýva do príjemného pohupovania v rytmoch, ktoré miestami doľahnú až k akémusi milému lo-fi reggae. Skladba There Are Too Many Of Us evokuje atmosféru soundracku k filmu Trainspotting, na ktorý Blur prispeli melancholickou skladbou Sing. Je to jeden z najlepších „trackov“ na novom albume. V orchestrálne znejúcej atmosfére sa vznáša Albarnov tklivý spev a pesnička postupne graduje do úžasného finále. Staré časy navodí aj skladba Ong Ong, ktorá by pokojne mohla byť nezávislým hitom tohto leta.

Od nových Blur môžete očakávať nostalgické obzretie sa za úspešnou kariérou, no veľký návrat k hitovkám ako napr. Popscene, Song 2 či Coffee & TV sa predsa len nekoná. Je to vhodná voľba pre nových poslucháčov, ktorí sa možno prepracujú aj k starším skladbám a k vydareným albumom, na ktorých sme niektorí vyrástli. V dnešnom programe 120 minút s hudbou si od 20. hodiny pripomenieme niektoré zo starších skladieb Blur a predstavíme aj novinky z aktuálneho albumu The Magic Whip.

Matej Lauko (foto: press Blur)