SATÉNOVÉ RUKY MAJÚ VIDEOKLIP OD JAPONSKÉHO REŽISÉRA

satenove rukyBratislavská skupina Saténové ruky predstavila  svoj nový animovaný klip k skladbe DušaN. Vytvoril ho exkluzívne  japonský režisér Kousuke Sugimoto, ktorý sa na listening party k novému albumu Saténových rúk – Bozkávam zastavil aj osobne. Videoklip svetového formátu rozpráva príbeh jedného navonok obyčajného nočného baru, v ktorom sa stretnú dvaja starí známi.  Ústrednou postavou klipu je žena, ktorá sa po užití drogy nevie zastaviť a stále len rozpráva a rozpráva. Pozrite si urozprávaný videoklip Saténových rúk, z ktorého priam sála atmosféra divokej noci, barového „smradu“ a negatívnych účinkov drog.


Kousuke sa spoznal s kapelou cez bubeníka Joža Lipu, s ktorým sa zoznámil vďaka práci pre štúdio  Jožovej produkčnej firmy. Kousuke bol v tom čase na stáži v Prahe. V Bratislave potreboval pomôcť s vízami a Jožo sa o neho počas jeho pobytu v hlavnom meste staral.  Počas ich ciest autom mu púšťal skladby Saténových rúk a prekladal texty a Kousukemu sa to veľmi páčilo. „V deň odchodu sa ma opýtal, či by vadilo, keby nám spravil klip. Poslal mi referencie , kde mal státisíce a niekedy aj milióny zhliadnutí klipov. Do štyroch dní poslal návrhy charakterov a ešte sa ospravedlňoval, že to poslal veľmi neskoro,“ spomína si na tento moment s úsmevom Jožo. Kousuke si sám vybral skladbu DušaN, páčila sa mu v nej hudba. „Mal voľné ruky, ale spravil to veľmi dobre,“ poznamenal Jožo.

Akonáhle som počul skladbu „Dušan“ a jej stručné vysvetlenie, prišiel som s presnou víziou charakterov a príbehom animácie. Štruktúra piesne, ako napríklad tmavé intro, impozantné veršovanie pripomínajúce rozprávanie, chytľavý pre-chorus a ťažký chorus, mi umožnili ľahšie si predstaviť,  o čo v skladbe ide, aj keď som úplne nerozumel slovenskej lyrike,“ vyjadril sa Kousuke.  

Kousuke použil vo videoklipe aj náhľady na reálne maľby od Alexyho, Fullu, Mednyánszkeho či Galandu. Práve Galanda zapôsobil na Kousukeho najviac. „Páči sa mi atmosféra jeho obrazov a dotyk línií,“ povedal. 

Kousuke Sugimoto je zástupcom novej japonskej generácie režisérov, ktorí sa špecializujú na animáciu a synchronizáciu hudby. Jeho talent si posledné roky získava pozornosť na japonskom  trhu. Kousuke študoval žurnalistiku na Katedre literatúry na Doshisha University v rokoch 2001 až 2006. V tomto období sa začal sám učiť maľbu a animačnú prácu. Za svoj prvý krátky film „Friday Night Fever“ získal v roku 2006 cenu na festivale krátkych filmov v rámci CG Animation Competition. Jeho krátke filmy „The TV show“ a „Sing in my own way“ boli vybrané a ocenené na svetovom filmovom festivale. Kapelu Saténové ruky poznáte aj z nášho vysielanie vďaka piesňam ako Po Anglicky, alebo Prostredsong.  Tvoria ju Vlado Janček (spev a gitara), Bebe (spev, basgitara), Kasko (spev, gitara) a Jožo Lipa (bicie). Skupina už koncertovala aj na festivale Pohoda, na festivale Grape, či na Radio_Head Awards Festivale v Slovenskom rozhlase.

Regina Annušová