BOB MARLEY – NIELEN REGGAE ALE AJ AFROBEAT

Album „Africa Unite“ zachytáva ducha rannej tvorby Boba Marleyho v kombinácii so zvukom súčasnej Afriky.


Na konci 70. rokov sa vďaka viacerým vystúpeniam Bob Marley dostal na africký kontinent. Okrem iného cestoval do Kene, Etiópie a Gabonu a v roku 1980 vystúpil na oslavách nezávislosti v Zimbabwe. Afrika úzko súvisela s bojom za slobodu černochov na celom svete; rastafariánske hnutie uctievalo etiópskeho cisára Haile Selassieho ako boha. Spojenie s Afrikou znamenalo pre ikonu reggae tiež návrat k vlastným koreňom.

Bob Marley je v Afrike dodnes uctievaný ako ľudový hrdina. Jeho piesne počuť v mikrobusoch, kaderníckych salónoch a samozrejme tiež na večierkoch od Maroka až po Mys Dobrej nádeje. Charakteristický reggae rytmus a angažované texty o útlaku, oslobodení a univerzálnej láske inšpirovali mnohých umelcov, akými sú napríklad aj africké reggae hviezdy Alpha Blondy alebo Lucky Dube.

Nestárnúce piesne

Kráľa reggae teraz môžete počuť tiež po boku mladých afrických hudobníkov. Projekt „Africa Unite“ iniciovala jeho dcéra Cedella a je pomenovaný podľa Marleyho rovnomennej piesne z roku 1979. Táto hymna žiaľ nie je na albume zastúpená, no napriek tomu rôzni umelci reinterpretujú najväčšie hity Boba Marleyho.

Skladby sa uberajú dvoma smermi. Časť z nich je blízka originálom, je postavená na klasickom reggae riddime a vynovená je len vďaka veršom hosťujúcich hudobníkov z Afriky.

Niektoré piesne sú úplne prearanžované do tanečných afrických rytmov: „Turn Your Lights Down Low“ s britským spevákom, ktorého poznáme ako Afro B a „One Love“ s Patorankingom vyzývajú k tancu vo voľnom štýle afrobeatu.

Romantika a rebélia

Nezvyčajná je nová verzia romantickej piesne „Stir It Up“, ktorú v štýle trap/drill nahral najznámejší ghanský raper Sarkodie. Sľubuje v nej svojej milovanej „medové týždne na Bahamách“.

Vrcholom kompilácie je skladba „Them Belly Full (But We Hungry)“ s Bobovým vnukom Skipom Marleym a známou afrobeatovou speváčkou Remou, ktorá bola nedávno celosvetovo úspešná s piesňou „Calm Down“. Pieseň pracuje s úderným dancehallovým groovom, ku ktorému dokonale pasujú ikonické verše „Forget your sorrows and dance“. Rema vo svojej časti nadväzuje na tému originálu a opisuje, ako hudba dokáže poskytnúť útechu. Pripomína tiež spoločensky kritické posolstvá obsiahnuté v Marleyho hymnách slobody. Neskôr počuť svetoznámy verš „hladný človek je nahnevaný človek“ a vnuk Skip ďalej mení text svojho starého otca: „Neberte hladného človeka, nahnevaného človeka ako tlačenku“.

Album „Africa Unite“ vyzdvihuje význam pesničkárstva Boba Marleyho, ktoré dokáže pôsobiť tiež vo vynovenom šate. Jeho desať piesní potvrdzuje, že hity prvej superhviezdy afrických komunít na celom svete sú aktuálne aj v roku 2023. Viac ako 40 rokov po jeho smrti tento album podčiarkuje pozíciu Boba Marleyho ako nesmrteľného hudobného ambasádora.

NMR (foto: press Africa Unite)