SON LUX A ALTERNATÍVNE FORMY

Pri príležitosti desiateho výročia od vydania albumu „Lanterns“ predstavuje americká skupina Son Lux nové verzie jeho skladieb. Novinka „Alternate Forms“ vznikla za pomoci viacerých hudobníkov.


Son Lux nie sú na Slovensku neznámym pojmom, pretože viackrát u nás úspešne koncertovali. Pôvodne sólový projekt, pomenovaný podľa prezývky zakladajúceho člena Ryana Lotta, sa v rokoch 2008-2013 uviedol albumami „At War with Walls & Mazes“, „We Are Rising“ a „Lanterns“, ktoré vďaka post-rockovým a elektronickým vplyvom formovali jeho jedinečný štýl. Nové verzie skladieb z úspešného albumu „Lanterns“ vyšli po prvýkrát už v roku na samostatnom EP.

Po vydaní štvrtého štúdiového albumu „Bones“ z roku 2015 sa k Son Lux pripojili Rafiq Bhatia a Ian Chang, čím sa pôvodne sólový projekt zmenil na trojčlennú kapelu. S príchodom nových členov sa tvorba obohatila o istú dávku exotiky, čím sa stala pre mnohých fanúšikov atraktívnejšou.

Neskôr sa kapela upísala známej americkej značke City Slang, u ktorej jej vyšli ďalšie albumy „Brighter Wounds“ a „Tomorrows“. V súčasnosti sa trio pripomína albumom „Alternate Forms“, na ktorom sa ako hostia objavili viacerí jeho súpútnici.

Nové verzie starších skladieb

Pilotný singel „Alternate World (Alternate Life)“, na ktorom sa podieľa bývalý spoluhráč Son Lux z vydavateľstva Joyful Noise Kishi Bashi dostal takmer orchestrálne prevedenie. Jeho duniace tremolo, cingajúce zvončeky a rockové prvky sa ale veľmi nevzďaľujú od originálu.

Naliehavosť vyznieva z piesne „Ransom (All Innocence)“ s hosťujúcou dream popovou speváčkou skupiny Sound Of Ceres. Za povšimnutie stojí tiež nová verzia skladby „No Crimes“ od Jordana Munsona a Isaiaha Robinsona s až chaotickými rytmami a výrazne upravenými vokálmi.

Niekedy až takmer psychedelické prevedenie niekedy rozvíri pokojnejší zvuk jazzovej basy, jemného klavíra alebo teplého saxofónu. V iných piesňach počuť i tanečné rytmy, ako napríklad v skladbe „Plan the Escape (Sirens and Tremors)“ s hosťujúcou speváčkou Kilamanzego. Najväčším odklonom od všetkých nahrávok je kabaretná verzia skladby „Easy“ s klaviristom Chrisom Pattishallom a juhoafrickou jazzovou speváčkou menom Vuyo Sotashe.

Album „Alternate Forms“ je určený najmä poslucháčom, ktorí poznajú jeho pôvodnú verziu. Je pôsobivý a zároveň nekonvenčný.

Róbert Gregor (foto: press Son Lux)