BOKKA A POĽSKÁ HUDOBNÁ SCÉNA TROCHU INAK

Poľská skupina BOKKA oslavuje desiate narodeniny špeciálnym albumom, na ktorom sa podieľa desať hudobne spriaznených hostí.


Vieme aká hudba sa produkuje v susednom Poľsku? Dnes 38 miliónový národ s hudobnou históriou, v ktorej svietia mená ako Chopin, Penderecki, Górecki, Lutosławski, sa predsa nemohol len tak vypariť. To len väčšina našich rozhlasových staníc prestala o poľskej hudbe informovať. Poliaci sa môžu pochváliť čulou kultúrou a mnohými zaujímavými festivalmi. A nejaké zaujímavé mená poľských umelcov a skupín? Je ich veľa. Dá sa povedať, že poľská scéna je obrovská a pestrá. U nás bola kedysi známa jazzom, metalom, no Poliaci sú výnimoční najmä v oblasti alternatívnej hudby, folku a world music.

Pop, rock, punk, jazz, alternatíva, ambient a rôzna experimentálna hudba, to sú napríklad pojmy ako Riverside, Lao Che, Czesław Śpiewa, Maria Peszek, Muchy, Anna Maria Jopek, Domowe Melodie,  Mikromusic, Kari Amirian (spolupracovala s Röyksopp), Nagrobki, New Rome, Me And That Man, Stefan Wesolowski, Bluszcz, Saagara,19 Wiosen, Natalia Moskal, Emiter, TeChytrze, Lutto Lento, Romantic Fellas, Daniel Spaleniak, Brodka, Archive, Hania Rani.

Poľský folk a world music zaznamenali výrazné úspechy obzvlášť po vydaní albumu Kayah i Bregović (1999) z ktorého sa stal jeden z najväčších bestsellerov v celej histórii poľského hudobného priemyslu. Po ňom nasledovali ľahkí zábavní Golec uOrkiestra a potom už pokračoval neprerušený príval ďalších interesantných kapiel a hudobníkov – Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers, Kroke, Brathanki, Kapela ze wsi Warszawa , Orkiestra Św. Mikołaja, Maria Pomianowska, Yerba Mater, Transkapela, Beltaine, Dikanda, Mosaic, Čači Vorba, Village Kollektiv, Dagadana, Żywiołak, Karolina Cicha, Wędrowiec, WoWaKin, Pokrzyk, Sutari, Slavic Jazz Underground, Fanfara Awantura, Zwierucha, Polski Piach, Niewte

Z ďalších už etablovaných nádejí treba spomenúť pojmy Future Folk, Scratching Fork, Adam Strug, Tęgie Chłopy alebo folklórne punkovú kapelu Hańba!, ktorá na seba púta značnú pozornosť v úlohe svedomia Poliakov. 

Čo BOKKA? Hovorí tento názov niekomu niečo?

Osobná identita členov BOKKA je zahalená tajomstvom, pretože kapela nikdy nezverejňovala fotografie, neúčinkovala v klipoch a dokonca neuvádzala ani mená autorov svojich piesní.

Je známe, že jadro skupiny tvoria dvaja muži (vrátane osoby s prezývkou „Mystery Man“) a jedna žena. Na koncertoch sa prezentuje päť ľudí: spevák, gitarista, basgitarista, bubeník a hráč na klávesy. Nevieme, do akej miery sa koncertná zostava prekrýva s hlavnou zostavou. Členovia kapely skladajú svoje piesne pod pseudonymami ako Krokodylek, Nefritová líška, Potrzeszcz, Šimpanz, Činčila a Tiger.

Ich debutový singel „Town Of Strangers“ z roku 2013 dosiahol takmer 10 000 000 streamov na Spotify. Ich prvý album bol kladne prijatý doma i v zahraničí a mal aj lichotivú recenziu od Pitchforku. Originálny prístup k imidžu a hudobnej tvorbe, o ktorom svedčí tiež používanie atypických hudobných nástrojov, sa rýchlo stal ich poznávacím znamením.

Kapela vystupovala na pódiách najvýznamnejších európskych podujatí, vrátane festivalov ako The Great Escape, Colours of Ostrava, Reeperbahn a Eurosonic, ako aj v kluboch v Bruseli, Prahe, Budapešti a ďalších metropolách.


Diskografia skupiny BOKKA sa začína bezmenným debutom, po ktorom nasledoval energický album „Don’t Kiss And Tell“, kozmický „Life On Planet B“ a apokalyptický „Blood Moon“. Ich piesne remixovali také osobnosti ako Dave Pen (Archive), NOËP, The KVB a objavila sa tiež v televíznych seriáloch Netflix.

„Pôvodne sme nechceli pri príležitosti desiateho výročia našej kapely robiť rozruch, ale na jednom z tímových stretnutí prišiel nápad, ktorý nás zaskočil. Vtedy sa nám zdalo, že ho z viacerých dôvodov nedokážeme uskutočniť, no dnes vydávame album, na ktorom účinkuje 10 hostí, ktorých talent nám imponuje. To, že sme si ich vybrali sami, je jedna vec, no to, že sa bez mihnutia oka nechali vtiahnuť do nášho bizarného sveta, je pre nás najlepším darčekom. Ich prezývky vám možno veľa nepovedia, no počúvajte ich hlasy a pochopíte,“ povedala kapela.

Počas svojej kariéry získala Bokka 3 nominácie na Fryderyk Awards (obdoba Grammy). Ich videoklipy dostali niekoľko medzinárodných ocenení a nominácií vrátane Berlin Video Music Awards, SXSW Awards a mnohých ďalších. Kapela taktiež vystúpila v roku 2022 na Camerimage Festivale spolu s takými hviezdami ako Lykke Li, Harry Styles, The Weeknd a Rammstein. A ako znie ich bilancujúci album si môžete vychutnať v našom online vysielaní prostredníctvom platformy Mixcloud v rubrike „Album týždňa“.

NMR (foto: press BOKKA)