HOT CHIP SÚ AJ NA ŠIESTOM ALBUME VERNÍ NEZÁVISLEJ ELEKTRONIKE

hot-chip-why-make-senseHOT CHIP – WHY MAKE SENSE? ( DOMINO 2015 )

Londýnska nezávislá hudobná zostava Hot Chip od roku 2000 umne kombinuje „elektroniku“ s prvkami typickými pre indie music do hudobne kompaktného celku, ktorý umožňuje poslucháčovi započúvať sa do chytľavých melódií i zatancovať si na niektoré skladby, akoby vystrihnuté z alternatívnej tanečnej zábavy.

Prelomovým albumom v diskografii Hot Chip bol The Warning v roku 2006. Vtedy sa vďaka univerzálnejšiemu zvuku dostala do povedomia viacerých poslucháčov i hudobných novinárov, z tohto albumu pochádzali hity ako Boy From School či Over and Over, ktoré sa dostali aj na popredné priečky britskej hitparády. Od projektu, viac-menej vždy na pomedzí popu a ťažšie počúvateľných prvkov techna či experimentálnej elektroniky, to mohol byť pomerne prekvapivý krok, no Hot Chip sa počas svojej existencie nikdy nezapredali komercii a vždy si robili hudbu po svojom.

Zvukové unikum tejto kapely podčiarkujú okrem premyslených elektronických aranžmánov aj  dva úplne rozdielne spôsoby spevu dvoch spevákov. Alexis Taylor má zasnívaný a hĺbavý spev, kritikmi prirovnávaný napríklad k Jeffovi Buckleymu, alebo k pesničkárovi Nickovi Drakeovi, Jeff Goddard má naopak spev dynamický, ktorí tvorí k Alexisovmu prejavu efektívny kontrast.

Hot ChipTeraz sa Hot Chip prihlásili s novým albumom Why Make Sence?, v poradí šiestym v diskografii. Mal to byť pôvodne dvojalbum, ale napokon od tohto zámeru upustili. Nahrávali ho „za pochodu“, na finálny zvuk stačilo len niekoľko dní strávených v domácom štúdiu producenta Marka Ralpha.

Singel Huarache Lights, ktorý celý album otvára, napriek masívnemu hraniu v mnohých rádiách nepatrí k tomu najzaujímavejšiemu, čo tento album ponúka. Sú na ňom aj pútavejšie skladby. Príkladom je pesnička Dark Night, ktorá verne svojmu názvu pozýva k nočnému snívaniu pri počúvaní stredne rýchlych tanečných skladieb s dvojhlasmi oboch spomínaných spevákov.

Druhý singel Need You Now  sa posúva v experimentoch so zvukom ešte o trochu ďalej. Je to vydarený hit s evokáciou tanečných skladieb deväťdesiatych rokov, no so súčasným moderným zvukom. Titulná pieseň znie ako záverečný desiaty track a pri jej počúvaní prekvapí hravosť s akou sa členovia kapely chopili elektronických loopov a do sýtosti sa pohrali s mašinkami, ktoré spolu so spevom vytvorili harmonický celok.

Album Why Make Sence? sa v porovnaní s predošlými nahrávkami Hot Chip nestratí a tvorí dôstojného nástupcu k ich skladbám známym z minulosti.

Matej Lauko (foto: press)