BOMBA ESTÉREO POUKAZUJÚ NA ZLOČINY PROTI PLANÉTE

Bomba Estéreo je juhoamerická skupina pochádzajúca z Kolumbie. Vďaka svojráznej kombinácii hudobného štýlu cumbia s elektronickou hudbou si vybudovala širokú poslucháčsku základňu.

Bomba Estéreo existujú od roku 2005. Prelomovým albumom v kariére skupiny sa stal najmä tretí album „Elegancia Tropical“ z roku 2012, ktorým na seba  upozornila aj mimo hraníc Južnej Ameriky.  Odvtedy pravidelne koncertuje v USA a niekoľkokrát vystúpila v Európe na prestížnych festivaloch i klubových akciách.

Z troch zakladajúcich členov skupiny Bomba Estéreo tvoria v súčasnosti jej jadro už len dvaja – speváčka Liliana Saumet a multiinštrumentalista Simon Mejia.

Ich album „Amanacer“ /Východy/ z roku 2015 nadväzoval na predchádzajúce albumy Bomba Estéreo, no zároveň otváral priestor pre nové hudobné vplyvy. Bol poctou karnevalovej vlasti členov skupiny a zároveň koketoval s africkým tanečným štýlom Kwaito, ktorý v sebe spája hip-hop, house, reggae a tradičné africké rytmy.

Africké vplyvy bolo počuť aj v nahrávkach ich predposledného albumu „Ayo“. Nie je to náhoda, pretože skupina v minulosti navštívila niekoľko afrických krajín, napríklad svazijskú časť Mozambiku.

Nahrávky nového albumu „Deja“ evokujú párty počas svetovej krízy.

Novinka je rozdelená do štyroch sekcií, z ktorých každá predstavuje základné elementy: vodu, zem, oheň, vietor, ktoré udržiavajú rovnováhu ľudstva. Piesňou „Se Acabó“ Li Saumet vyjadruje, ako je chorá z plaču, ale zároveň je pripravená na uzdravenie.

Pieseň „Conexión Total“ žiari z prítomnosti nigérijskej speváčky Yemi Alade. Aj keď sú Bomba Estéreo miestami temní, nájdu sa skladby ako „Ahora“, ktoré oživujú terénne zvuky. Prejav speváčky pripomína meditáciu, čo dáva poslucháčovi možnosť vydýchnuť si.

V „Tierra“, jednej z najzaujímavejších piesní nového albumu, speváčka Li Saumet poukazuje na zločiny proti planéte: „Vzali more, oblohu a vietor,“ spieva a pokračuje: „Vzali nám vietor, spálili džungľu, predali pozemky a uhasili slnko.“ Potom nás však uistí, že nám nevzali sny, pretože odteraz môžeme písať históriu.

„Deja“ je album, ktorý má zlomené srdce. Zároveň je o nádeji a nájdení lepšej rovnováhy medzi technológiou a prírodou. Mimochodom mixoval ho Damian Taylor, známy zo spolupráce s Björk, či Arcade Fire.

Róbert Gregor (foto: press Bomba Estereo)