BOOGÁT A HĽADANIE IDENTITY V SAN CRISTÓBAL

Boogat - San Cristóbal Baile Inn (Maisonnette Records, 2017)

Boogat cd 2017Boogát, vlastným menom Daniel Garrido Russo, je 38-ročný hudobník pochádzajúci z kanadského mesta Quebec. Tam vyrastal ako dieťa mexických a paraguajských prisťahovalcov. V dospelom veku sa presťahoval do Montrealu, kde pôsobí dodnes. Práve v Montreale vznikali jeho prvé hudobné pokusy, ktoré sa vyznačovali najmä hudobným štýlom, v ktorom dominoval frankofónny rap. S projektom El Dorado Sunset v roku 2013 zaznamenal prvý medzinárodný úspech. Jeho piesne boli spievané v španielčine, spolupracoval s producentom a DJ-om Ghislain Poirerom, alebo aj s reggae spevákom Uproot Andym.

V roku 2015 Boogátovi vyšiel prvý sólový album s názvom Neo-Reconquista. Produkcie sa vtedy chopil Jean Massicote. (V roku 2009 spolupracoval s dnes už zosnulou speváčkou Lhasou De Sella na jej poslednom albume). Spoločne sa im podarilo zlúčiť zvuky veľkomesta s funkom a hudbou Latinskej Ameriky. Tento album vyznieval ako harmonické, kvalitatívnou úrovňou hudobného repertoáru vyvážené dielo celosvetového významu.

Za inšpiráciou svojho nového albumu San Cristóbal Baile Inn sa tentoraz Boogát vybral do mexického mesta San Cristóbal. Skúmal tam vlastnú multiciplitu, myšlienku domova a príslušnosti. Ako sám hovorí, pravdu môžeme odhaliť najlepšie pri tanci, a preto sú nové piesne zväčša tanečné. Téma pravdy sa pohybuje v rôznych rovinách od univerzálnej, cez kanadskú, až po latinskoamerickú. Jednotlivé piesne tohto albumu boli napísané o veciach, ktoré ho robia šťastným. Politické posolstvá spôsobené najmä migráciou išli tentoraz bokom.

V Montreale po dokončení albumu umelec uviedol, že miluje svoje latinské korene, ale po roku pobytu v Mexiku si vybral opäť bezpečnosť Kanady. „Nie som blázon, aby som tam zostal bývať“ – dodal. V každom z nás je viac totožností. Boogat novými piesňami dokonale preskúmal svoje vlastné.

Róbert Gregor (foto: www.boogat.com)