BRAZÍLSKA SPEVÁČKA MARIANA DEGANI A SVIEŽA CHUŤ JEJ DEBUTOVÉHO ALBUMU FURTACOR

Mariana Degani - Furtacor (Tratore , 2016)

Mariana Degano je hudobne i vizuálne inšpirovaná mestskými obrazmi a tropickou brazílskou kultúrou. Od roku 2002 sa venuje módnemu návrhárstvu a popritom spieva a skladá vlastné pesničky. V rodnej Brazílii nahrala už v minulosti dva albumy s miestnymi skupinami a v súčasnosti má fanúšikov aj za hranicami svojej rodnej krajiny. V rokoch 2014 a 2015 Mariana cestovala po Francúzsku, Španielsku a Portugalsku v žltom karavane, ktorý pomenovala Amarilda. Mala v ňom aj improvizované nahrávacie štúdio. V týchto krajinách strávila dva mesiace, počas ktorých účinkovala na rôznych festivaloch a rozličných kultúrnych podujatiach. Práve počas tohto obdobia vznikla väčšina piesní jej neskoršieho vlastného albumu.

Svoj prvý sólový album Furtacor predstavila Mariana Degani v novembri minulého roka v Sao Paole. Jeho piesne boli nahrávané s členmi skupiny Trupe Chá de Boldo v miestnom Copan štúdiu. O výslednú zvukovú podobu nahrávok sa postaral americký zvukový inžinier Victor Rice, ktorý už v minulosti spolupracoval s mnohými známymi brazílskymi hudobníkmi.

Skladby albumu Furtacor sú inšpirované rozličnými obrazmi. Objavuje sa v nich symbolika farieb prírody, v kombinácii s farbami veľkomesta. Je to inteligentný pop, v ktorom pulzuje rock, reggae, balady, alebo aj swing. Texty piesní sú zvyčajne o živote, láske a nachádza sa v nich aj spoločenská kritika. O obal albumu sa postaral uznávaný brazílsky fotograf Jorge Bispo. Vizuálna koncepcia je citlivo poskladaná z jeho vlastných kresieb, fotografií a textúr.

Album Furtacor k nám dorazil spoločne s ďalšími nahrávkami brazílskeho vydavateľstva Tratore napríklad od Barro, alebo od Juliani Cortes. Aspoň jeden titul sme sa rozhodli priblížiť Vám podrobnejšie v albume týždňa.

Róbert Gregor