BRODKA NA NOVOM ALBUME SKÚMA SVOJE POHLAVIE

Brodka - Brut (PIAS, 2021)

Poľská indiepopová hviezda Brodka vydáva piaty album „Brut“, na ktorom otvára rôzne spoločenské otázky.

Žijeme vo zvláštnej dobe, pretože bežný Slovák nepozná žiadnu novú speváčku našich severných susedov. Pokúsime sa to napraviť.

Speváčka Monika Brodka je v susednom Poľsku hviezdou. V roku 2004, ešte ako šestnásťročná, vyhrala spevácku súťaž s názvom Idol a jej bezmenný debutový album z toho istého roku sa stal platinovým. Úspešné boli aj jej ďalšie albumy „My Song“ (2006) a „Granda“ (2010). Okrem komerčného úspechu mali úspech aj u odbornej hudobnej verejnosti, ktorá ich odmenila niekoľkými oceneniami.

Na predchádzajúcom albume „Clashes“ z roku 2016 vyniklo ešte viac jej pesničkárstvo.

Inšpirácie nachádzala vo svojom detstve. Tvrdila, že jej prvé intenzívne stretnutie s hudbou sa uskutočnilo v kostole, v hudbe má rada istú dávku duchovna a dodnes obľubuje zvuk chrámového organu. K atmosfére jej piesní ju inšpirovala aj hudba dokumentárneho filmu „Bells From The Deep“ Wernera Herzoga. V jej hudbe počuť i punk, alebo clivú náladu typickú napr. pre niektoré piesne Lany Del Ray.

Na novom albume rozširuje Brodka svoju umeleckú víziu o kombináciu post-punkových riffov so zvukmi studených syntetizátorov a tanečného popu.

„Väčšinu svojho života som nezodpovedala úlohe, ktorú odo mňa vyžadovala spoločnosť. Videla som, že mám veľa mužských čŕt, ale pritom mám celkom peknú, nevinnú tvár. Vždy som mala pocit, že sa moje vnútro nezhoduje s vonkajškom,“ hovorí Brodka o náročnom vnímaní osoby, ktorá má tradičné črty ženskosti i mužnosti.

Popri spoznávaní svojej autentickej identity vytvorila Brodka najpútavejšiu hudbu svojej kariéry.

Texty piesní sú v angličtine. Brodka nimi vyjadruje rozpor so zaužívanými princípmi patriarchálnej spoločnosti.

Na novom albume sa nachádza jedenásť nahrávok, ktoré vznikli za asistencie producenta menom Oli Bayston z tímu Boxed In. V minulosti spolupracoval s interpretmi ako Kelly Lee Owens a Loyle Carner. Potešiteľný fakt je, že v ničom nezaostávajú za súčasnou svetovou produkciou a že ju dokonca v niektorých prípadoch i prevyšujú.

Róbert Gregor (foto: press Brodka)