DUO TARA FUKI SA PRIPOMÍNA ALBUMOM MOTYLE

Tara Fuki je duo spievajúcich violončelistiek, ktoré existuje od roku 2000. Tvoria ho Dorota Barová a Andrea Konstankiewicz-Nazir.

Dvadsať rokov Andrea a Dorota spoločne cestujú, hrajú, hľadajú a objavujú nové zákutia života, ktoré prenášajú do svojich piesní. Každý nový album Tara Fuki je vzácnosť a novinka s názvom „Motyle“ vychádza po šiestich rokoch od posledného albumu „Winn“.

Tara Fuki aj v súčasnosti ostávajú vo svojej tvorbe poetickým duom. Ich nové skladby znejú krehko a napriek tomu s nebývalou vnútornou silou.

Z desiatich piesní na novom albume „Motyle“ majú tri český text. Prvou skladbou, ktorú Tara Fuki zverejnili spolu s videoklipom, bola „Keby“. Tá, na prekvapenie mnohých fanúšikov, bola v češtine. Andrea ale priznáva, že naďalej aj poľština zostáva hlavným jazykom ich skladieb:

„České texty sú v našej tvorbe vždy skôr výnimkou, pretože poľština nám svojou zvukovou mäkkosťou predsa len dáva väčšie krídla. Avšak nejako to vyšlo a na tomto albume sú české piesne hneď tri.“

Okrem „Keby“, ktorá celý album otvára, sú to dve záverečné skladby, „Dlouhý pád“ a trochu netradičná záverečná „Samoty“. Nezvyčajné bolo aj prizvanie bubeníka k nahrávaniu. V niekoľkých nahrávkach hosťuje Miloš Dvořáček:

„Pozvanie Miloša ako hosťa na platňu bola jasná a jediná voľba. Má veľký talent do hudby citlivo vplávať a v štúdiu s ním bola radosť spolupracovať,“ hovorí duo.

Oslavy dvadsiateho výročia sa pripravovali Tara Fuki dlhú dobu a nahrávka „Motyle“ je jedným z dielikov týchto osláv. Ďalšie časti v podobe koncertov ale musia počkať, všetko totiž nabralo inú podobu i časový harmonogram.

„Ochranné opatrenia a fakt, že žijeme každá v inom štáte, nám vznik albumu skomplikovali. Malo sa nahrávať v marci a krstiť v novembri. Môžeme byť radi, že sa nám ju nakoniec podarilo nahrať v júli a krst je zatiaľ presunutý na jar 2021“, hovorí Andrea Konstankiewicz, ale ihneď dodáva, že nič to nemení na spoločnej radosti z dvadsaťročného výročia. „Sme veľmi rady, že táto platňa je aj symbolickým zavŕšením našej 20-ročnej spolupráce. Je to kus života, ktorý je spojený s hudbou Tara Fuki, s hľadaním výrazu, zdieľaním, cestovaním i objavovaním niečoho nového. „

Album dostal názov podľa skladby „Motyle“, ktorú mohli návštevníci koncertov tohto dua počuť už pred pár rokmi.

„Pieseň Motyle vznikla ako prvá z nového repertoáru, ktorý sme teraz nahrali. Má krásny poľský poetický text: Otvor dvere na chvíľu, v oknách spia motýle, slnko vie, že sa nechceš schovávať. Tento text charakterizuje aj ďalšie skladby na platni. A to bol hlavný dôvod, pre ktorý sa stala titulnou piesňou celého albumu.“

Indies Scope a NMR (foto: Zuzka Bonisch)