BUILDING BRIDGES: HUDOBNÝ MOST NAD ROZDELENÝM SVETOM

Slovenská a nórska hudobná špička z oblasti džezu, vážnej hudby a world music sa spojila v projekte Building Bridges a vydáva album „Spev“.


“S fenomenálnym hudobníkom, skladateľom a improvizátorom Nilsom Øklandom sme sa prvýkrát stretli v Osle. Keď vybral hardangerské husle a zahral pár melódií, začal som tušiť, že nás spolu s akordeonistom Borisom Lenkom a klarinetistom Braňom Dugovičom čaká vzrušujúce hudobné dobrodružstvo,” opisuje začiatky projektu violončelista, skladateľ a umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták.

Práve spomenutá štvorica skúsených hudobníkov tvorí základ zostavy Building Bridges, ku ktorej sa postupne pridávali ďalšie osobnosti nórskej a slovenskej hudobnej scény. Spoločne sa im podarilo vytvoriť dielo, ktoré prepája rôzne svety, krajiny a žánre.

Príkladom je i prvý zverejnený singel Most / Bro. V minimalistickej kompozícii postavenej na ľudových piesňach Ej, čí to domčok a Liti Kjersti si spevné linky delia mladá slovenská folkloristka Gabriela Kováčiková s uznávanou nórskou hudobníčkou Åsne Valland Nordli.

Nórsku vetvu projektu ďalej zosobňujú zvukový majster Audun Strype a už spomínaný Nils Økland, vyhľadávaný skladateľ a hráč na hardangerských husliach. Tento tradičný nórsky nástroj so špecifickým ladením znie napríklad v známych soundtrackoch Pána prsteňov či filmu Dunkirk. Všetky tri nórske mená na albume majú na konte pôsobivý zoznam diel a spoluprác, okrem iných aj s prestížnym vydavateľstvom ECM, v ktorého katalógu figurujú hudobné legendy Keith Jarret, Bill Frisell, Pat Metheny či Arvo Pärt.

“Vieme, že týmto projektom svet zmeniť nemôžeme. Môžeme však k zmene prispieť. Keby hudba mohla formovať naše každodenné spolužitie, mali by sme sa lepšie. Žijeme neisté časy, porozumenie potrebujeme ako soľ,” hovorí Jozef Lupták. Túto myšlienku sa Building Bridges budú snažiť preniesť aj na pódium EUrópa Stage na Festivale Pohoda, kde 12. júla o 16:30 album Spev pokrstia a zahrajú v celej dĺžke naživo. Verejne dostupná generálka na Pohodu prebehne o deň skôr v Empírovom divadle v Hlohovci. Vstup na tento koncert je voľný.

Album „Building Bridges – Spev“ obsahuje 12 skladieb pod producentským vedením Daniela Salontaya (Longital) a 12. júla vyjde vo všetkých formátoch pod značkou festivalu Konvergencie.

Alexander Čerevka a NMR (foto: Robert Ragan)