NUBIYAN TWIST: NÁVRAT S OHŇOM V BRUCHU

Nubiyan Twist zahájili albumom „Find Your Flame“ novú kapitolu. Majú novú speváčku, rôznorodých hostí a množstvo energie.


Po približne trinásťročnej kariére sú Nubiyan Twist považovaní za jednu z najdôležitejších skupín súčasnej britskej jazzovej scény, ktorá je rovnako mnohotvárna ako samotná kapela so všetkými jej medzinárodnými hudobnými vplyvmi. Pandémia ju našťastie neochromila, pretože sa sebavedomo vracia na scénu.

„V hudobnom svete sa zdá, že každý má svoj ‚COVID album‘. Tento je rozhodne náš. Išlo o to, aby sme sa pozbierali a znovu našli oheň v bruchu,“ povedal o najnovšom, štvrtom albume kapely jej líder, producent a gitarista Tom Excell.

„Nový album odráža naše osobné príbehy. Sme deväťčlenná kapela, takže v našej hudbe sa v textoch, melódiách i pocitoch objavuje veľa rôznych príbehov.“

Rozšírená hudobná rodina

Dvanástimi novými piesňami sa tiahnu povzbudivé posolstvá a dynamická energia. Texty sa zaoberajú napríklad sebadôverou vo svetle reflektorov, sebadôverou počas stresu vo vzťahu a mieria najmä na ženy a matky. Do centra pozornosti sa dostáva nová speváčka Aziza Jaye, ktorá už v úvodnej skladbe dáva jasne najavo, že láska je energiou, ktorá jej pomáha prekonávať krízy a chaos. Od založenia kapely počas štúdia na Leeds College of Music v roku 2011 sú Nubiyan Twist kolektívom s meniacimi sa spevákmi.

Hudobné spojenie sa postupom času zmenilo na priateľstvo. Kontakt na speváčku zo Sheffieldu nadviazal hudobník K.O.G., dlhoročný priateľ a spolupracovník kapely, vysvetľuje Tom Excell a dodáva: „Cítil som, že je tu priestor pre jedného človeka, ktorý by dokázal pokryť všetky rôzne energie a štýly. Nebol som si istý, či takého človeka niekedy stretnem. Myslel som si, že to možno budú rôzni ľudia. Potom K.O.G. povedal: ‚No, v Sheffielde je jedna speváčka…'“

Po prvých spoločných koncertoch išli Nubiyan Twist do štúdia a tvorivá energia bola taká presvedčivá, že bolo jasné, že budú spolu pokračovať. Aziza má jamajské korene, vyrastala na soundsystémovej kultúre, soule a R&B a do hudby Nubiyan Twist vniesla vlastné hudobné vplyvy i pátos.


Starí a noví hostia

Skupina má bohatý zvuk, pre ktorý sú charakteristické najmä dychové nástroje. V jej piesňach počuť zmes jazzu, afrobeatu, highlife, disca, soulu a mnohých ďalších rôznorodých hudobných vplyvov. Ako je pre kapelu zvykom, podporujú ju hostia. Okrem K.O.G. sa na aktuálnom albume opäť predstavila britská speváčka Ria Moran.

V minulosti Nubiyan Twist na skladbách spolupracovali aj s medzinárodnými hviezdami, ako sú zosnulá afrobeatová legenda a bubenícky maestro Tony Allen a otec ethio-jazzu Mulatu Astatke.

Okrem malijskej speváčky Mamani Keïta sa na albume „Find Your Flame“ objavuje Seun Kuti, syn zakladateľa afrobeatu Felu Kutiho a ikonický Nile Rodgers.

„Možnosť pracovať s takýmito medzinárodnými velikánmi a idolmi robí tento album veľmi pokorným.“

Londýn, Sheffield a medzinárodná scéna

Nubiyan Twist sú považovaní za neoddeliteľnú súčasť britskej jazzovej scény, ktorá je už roky oslavovaná po celom svete. Mnohí mladí umelci využili svoje rôznorodé hudobné zázemie na oživenie jazzu. Londýn je považovaný za epicentrum tejto scény a jednu zo svetových metropol sviežeho jazzu.

„Find Your Flame“ znamená zmenu prostredia aj pre kapelníka Toma Excella. Po presťahovaní sa z Londýna do Sheffieldu žije teraz tretina kapely v meste Yorkshire na severe Anglicka. Ako hudobný producent a výkonný umelec vraj nemusí nutne žiť v Londýne. Menej stresu, viac prírody a výrazne nižšie životné náklady boli ďalšími dôvodmi presťahovania.


„Existuje mylná predstava, že dobrá hudba vzniká len v Londýne. Tým, že sme začali hrať v Leedsi, pozorovali sme rôzne scény v Leedsi, Manchestri, Glasgowe a inde. Ukázalo sa tým, že všade sú veľmi talentovaní hudobníci.“

Nový začiatok

Jazzová scéna v Sheffielde nie je taká veľká ako v iných severoanglických mestách, ako sú Manchester alebo Leeds. Tom Excell však vyzdvihuje mestskú rave a sound system scénu. Sheffield je v súčasnosti domovom jednej z významných skupín britského jazzu. Na albume „Find Your Flame“ sa môžete stretnúť aj s kapelou corto.alto, nastupujúcim jazzovým aktérom glassgowskej scény“.

Nubiyan Twist sú v súčasnosti na európskom turné, na ktorom predstavujú svoj globálny zvukový mix. Po náročných rokoch je nový album pre kapelu akýmsi novým začiatkom. Ukazuje sa, že očividne opäť našla „oheň v bruchu“.

NMR (foto: press)