CALYPSO ROSE SA NA NOVOM ALBUME SO CALYPSO! VRACIA K SVOJIM ZAČIATKOM

Calypso Rose - So Calypso! (Because Music, 2018)

Calypso Rose - So Calypso!

McArtha Lewis alias Calypso Rose sa narodila v roku 1940 na malom karibskom ostrove Tobago. Začala spievať ako 15-ročná a viac ako 50 rokov sa o nej hovorí, ako o nekorunovanej kráľovnej hudobného štýlu Calypso, ktorý je kombináciou karibskej tanečnej hudby a gospelu. Texty jej piesní sú občas prešpikované pikantnými politickými komentármi a angažuje sa aj v boji za práva žien. Počas kariéry získala množstvo ocenení, napríklad čestné vyznamenanie ostrovov Trinidad a Tobago, americkú cenu Lifetime Achievent Awards a ďalšie. Nedávno sa dožila 78 rokov a v jej hudobnom katalógu sa dá nájsť viac ako 800 piesní a 22 albumov.

Svoj druhý dych chytila Calypso Rose v roku 2008, keď začalo jej nahrávky distribuovať francúzske vydavateľstvo Harmonia Mundi. Pieseň „Israel By Bus“ sa aj vďaka svojmu video spracovaniu stala hitom vo Francúzsku a v ďalších krajinách. V roku 2013 o nej režisér Pascale Obolo nakrútil životopisný film, ktorý získal množstvo ocenení, vrátane 2. miesta africkej filmovej ceny Fescapo. Výrazného úspechu sa dočkala v roku 2016 zásluhou albumu „Far From Home“. Vznikol ďaleko od jej domova za podpory producenta Ivana Durana a Manu Chaoa. Jeho kvality potvrdilo i víťazstvo vo francúzskych hudobných cenách Victoires de la Musique.

V týchto dňoch sa Calypso Rose vracia na hudobnú scénu s novým albumom So Calypso! V jeho piesňach sa rozhodla vrátiť k svojim začiatkom, pretože znovu nahrala okrem vybraných vlastných piesní aj niekoľko hitov umelcov, ktorí ju inšpirovali a naďalej inšpirujú. Sú medzi nimi speváčky a speváci Nat King Cole, Aretha Franklin, Angélique Kidjo, alebo skupina The Melodians. Spoločným znakom pre všetky skladby, či už od amerických, jamajských alebo afrických umelcov, je zdieľanie sentimentu s Calypso Rose a jej spoločenských a hudobných hodnôt. Ich veľkou devízou je, že získali súčasný zvuk a väčšina z nich neurazí ani náročnejšieho poslucháča. Dúfame, že Vám spestria horúce letné dni aj prostredníctvom „power play“ v rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor