CARLINHOS BROWN: „NAJPITORESKNEJŠÍ“ HUDOBNÍK – CHAMELEÓN

Pitoresknejší ako Bowie ?

carlinhos brown 2Novinári nazývali Davida Bowieho – chameleón. Mnohí toto prirovnanie jeden od druhého donekonečna preberali, až sa stalo ukážkovo ošúchané. Áno, Bowie menil hudobné štýly a imidže, neraz pitoreskné. V Brazílii však existuje spevák, skladateľ a bubeník, ktorý je 20 rokov takisto premenlivým chameleónom, prinajmenšom nie menej pitoreskným. Volá sa Carlinhos Brown – štyrikrát nominovaný a dvakrát ocenený Latin Grammy. Carlinhova šou nie je umelou pózou, vychádza z národnej karnevalovej tradície, ktorá sa v Brazílii prenáša do každodennej reality brazílskeho umenia. Práve mu vyšiel album Artefireaccua. Obsahuje jeho doposiaľ nezverejnené piesne. A ako to často s takýmto druhom albumov býva, nie je najreprezentatívnejší. To však nebráni tomu, aby sme si Carlinhosa nepripomenuli.

Bubny, bubny, bubny, magické bubny

Carlinhos Brown má v rámci brazílskej hudobnej scény osobitné postavenie pripomínajúce vodcu. Vedie boj za zachovanie pôvodnej brazílskej kultúry, obzvlášť afro-brazílskej, keďže Salvador (Bahia), mesto, z ktorého pochádza, je ovplyvnené africkou hudbou. Jeho doménou sú bubny a perkusie. Má unikátnu zbierku rozličných bicích nástrojov. Nahráva a koncertuje s veľkým množstvom bubeníkov  – 100, 200, 300. Keď stojí na čele karnevalových sprievodov, býva ich, samozrejme, aj viac. „Sambodrom“ je obľúbeným miestom jeho koncertných vystúpení – za pochodu, tancujúc, „live“ na ulici. Z karnevalových kostýmov si vytvára imidž, pitoresknú. A z karnevalovej hudby štýl, takisto pitoreskný. Samba, reggae, bossa nova, axe, batucada, funk, rap, folk, výbušný temperament i upokojujúca lyrika, pastva pre oči i uši, to je Carlinhos Brown. Financuje hudobnú školu, vyučuje, usporadúva súťaže v bubnovaní, pomáha chudobným – sám totiž pochádza z najchudobnejších pomerov.

Ozdobou brazílskej hudby je najmä jeho prvý album Alfagamabetizado (1996), ktorý vám odporúčame na vypočutie. Náš kolega Ladislav Mlčúch pokladá skladbu Covered Saint práve z tohto albumu za jednu z najkrajších aké počul. Carlinhos bol aj členom superskupiny Tribalistas, preslávenej jej rovnomenným albumom – diamantovým, oceneným Latin Grammy.

Miroslav Potoček