CARO EMERALD PRIDALA VIAC EXOTIKY

Caro Emerald – Emerald Island EP  (Grandmono 2017)

O holandskej speváčke Caro Emerald (Caroline Esmeralda van der Leeuw ) sme písali v roku 2010, keď bol čerstvou objavnou novinkou jej prvý album Deleted Scenes From The Cutting Room Floor.

Z hudobného obsahu tohto albumu bolo evidentné, že jeho autori, skladateľský a producentský tím David Schreurs, Vincent DeGiorgio, Jan van Wieringen, je veľkou nádejou pop jazzu, swingu, electro swingu. Úspech sa rýchlo dostavil – v  holandských hitparádach porazil rekordy Michaela Jacksona. Koncert Caro Emerald sme zažili naživo na festivale Sziget (2012). Neskôr vystupovala aj na festivaloch Glastonbury, Bratislavské jazzové dni, Colours Of Ostrava.

Caro Emerald

Teraz sa znovu domáha pozornosti s novou EP platňou nazvanou Emerald Island. Obsahuje šesť piesní – štyri vokálno-inštrumentálne, dve inštrumentálne.

Výtvarné stvárnenie jej obalu naznačuje, že hlavné slovo inšpirácie má „exotica“, hudobný žáner, ktorý koncom päťdesiatych rokov minulého storočia spopularizoval americký skladateľ Martin Denny s jeho dnes už legendárnym albumom Exotica. Tento žáner bol typický fascináciou exotickej hudby, spočiatku predovšetkým hudby z Polynézie a južného Pacifiku. Neskôr boli mnohé jeho prvky uplatňované najmä v oblasti lounge music.

Caro Emerald teraz exoticou podfarbila svoj štýl v ktorom už nie je electro swing natoľko výrazný ako kedysi v niektorých jej starších skladbách.

Výnimku tvorí tanečná pieseň Watchugot, ktorá je súčasťou rovnomenného pilotného singlu. No pre hudobných „fajnšmekrov“ budú pravdepodobne z EP Emerald Island prijateľnejšie iné skladby – loungeovo ladená, exotická Tahitian Skies a melodicky chytľavá Never Ever s nádychom štýlov reggae a dub.

Miroslav Potoček (foto: press Caro Emerald)