CASS MCCOMBS: SRDEČNOSŤ NA NOVOM ALBUME

Americký pesničkár Cass McCombs zverejnil svoj nový album „Heartmind“. Predchádzal mu singel „Unproud Warrior“, na ktorom hosťovala speváčka Wynonna Judd a violončelista Charlie Burnham.

V rockovej hudbe vždy existovali hudobníci, ktorí svoj rock podávali verejnosti podobným spôsobom ako folkoví pesničkári, inklinovali viac k poetickosti ako k tvrdej rockovej razantnosti, stačí si spomenúť na skupiny Love alebo Felt. Medzi takýchto hudobníkov patrí aj Cass McCombs.

Uvelebiť sa v kresle, počúvať, relaxovať, k tomu nás jeho hudba vyzýva

Objavíte v nej malebnosť a miestami v nej budete možno počuť aj akoby namaľované ornamenty. Asi to nebude povrchný dojem ani náhoda, pretože Cass sa spočiatku živil ako maliar na stavbách a údajne maľoval aj jednu z Trumpových rezidencií. Popritom obľuboval jazdenie na scateboarde. Neskôr v sebe objavil zmysel pre poéziu a hudbu. Ako speváka a gitaristu ho najviac ovplyvnili Bob Dylan, Neil Young, Elliott Smith, či Grateful Dead.

Prvý album nazvaný „A“ nahral Cass McCombs v roku 2003 pre vydavateľstvo Monitor Records

V roku 2005 mu vyšiel pod značkou legendárneho labelu 4AD titul „PREfection“. Ďalšie nahrávky mu vychádzali pod záštitou prestížnej nezávislej značky Domino Records. Patria medzi ne albumy ako „Dropping the Write Catacombs“ (2009), „Wit ‚s End“ (2011), „Humor Risk“ (2011), „Big Wheel and Others“ (2013) a „A Folk Set Apart“ (2015).

V roku 2016 začal nahrávať pre spoločnosť ANTI. Po albume „Mangy Love“ (2016) mu u nej vyšiel deviaty aj album s názvom „Tip Of The Sphere“.

Desiaty album „Heartmind“

Nový pozostáva z ôsmich piesní a je navrhnutý tak, aby umožnil poslucháčom hľadať ich zmysel prostredníctvom rôznych nálad. McCombs necháva na poslucháčoch, aby v nich odhalil hrdinov a gaunerov, pričom nezodpovedá na žiadne otázky.

„Týmto albumom sa vyrovnávam so stratou niekoľkých blízkych priateľov. Spomienky na nich ma viedli počas celého procesu nahrávania a dúfam, že stále žijú prostredníctvom hudby. Je zvláštne si uvedomiť, že to neboli oni, kto sa stratili, ale ja,“ uviedol McCombs v tlačovej správe.

Album sa nahrával na oboch pobrežiach USA – v Brooklyne v štáte New York a v Burbanku v Kalifornii. O jeho vznik sa tiež pričinili Shahzad Ismaily, Buddy Ross a Ariel Rechtshaid – ten istý tím, s ktorým spolupracoval McCombs vo svojich začiatkoch.

Album mixoval a masteroval Rob Schnapf a na nahrávke podieľali tiež Joe Russo, Cactus Moser, Kassa Overall, Danielle Haim, The Chapin Sisters, Frank LoCrasto a Nestor Gomez.

Róbert Gregor (foto: Shervin Lainez)