NOVÝ ALBUM KAPELY DRŤ „MINISTER“ UŽ AJ NA VINYLE

Po rozhovore bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenza, ktorý sa stal predlohou prvého albumu Puntičkár (2020), použili skladateľ Miroslav Tóth a textár Marek Kundlák ako podklad pre druhý album kapely Drť opäť kontroverzný materiál.


Texty piesní tentoraz pochádzajú z videonahrávky súkromného rozhovoru Jána Počiatka s Dobroslavom Trnkom, ktorú tajne urobil „podnikate“ Marián Kočner.

„No čo, vedúci? No jako? Ty sa pochváľ. Je to v p. Ale tak – nejak to rozdýchame, ne? Ja som optimista, ale podľa mňa treba strašiť“ „Ja ešte mám vysvetľovať v parlamente na čo robím takú zmenu? Šak by ma ugrilovali v tom parlamente ako krevetu. Aj ja som sa už veľa naučil: vôbec nezáleží na tom, čo je pravda. Dôležité je, čo povieš.“ „Ten k* sa s tým vôbec nej* Vymyslel si nový kšeft. Ešte aj Fica oholil, do p, lebo nedal mu z toho polku, ale nejak inak ho domotal. Úplný kráľ!“

Výroky vtedajšieho ministra financií a bývalého generálneho prokurátora sú veľmi otvorené a vulgárne

Zverejnenie tejto nahrávky koncom roka 2019 vyvolalo veľký škandál. Táto hudobná rekontextualizácia však zrkadlí nielen úroveň komunikácie vysokých štátnych funkcionárov, ale zároveň odkrýva jednu z podôb vrcholovej politiky, pozadie vládnych kšeftov a politickú garnitúru, ktorá sa už nikdy nesmie vrátiť k moci.

Drť

Album Minister vyšiel 20. 5. 2022

O vizuálnu podobu albumu Minister sa postarala grafická dizajnérka Tereza Maco. Album Minister vydala Pohoda a jeho vznik podporil Fond na podporu umenia i Hudobný fond. Piesne z tohto albumu obsahujú toľko autentických Počiatkových a Trnkových vulgarizmov, že ich neodvysiela žiadne rádio ani po 22 hodine, ale Miroslav Tóth potvrdzuje, že neprestajne experimentuje a hľadá nové podoby súčasného umenia, ktoré presahujú komentár doby.

Angažovanú kapelu Drť s intenzívnym zvukom čerpajúcim z punku, free jazzu či hardcoru tvoria hudobníci zo Slovenska a Maďarska

Zakladateľom a autorom projektu je skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth (Shibuya Motors, Black Angels Songs, Srnka, Predskokan otrok), ktorý je známy aj vďaka spolupráci so svetoznámym súborom klasickej hudby Kronos Quartet. Túto kapelu založil v roku 2019. Prizval do nej speváka Michala Kaščáka (Bez ladu a skladu, Neuropa, VBPS), klávesistku Luciu Chuťkovú (Hvozd), gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch), maďarského basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a experimentálneho bubeníka Jozefa Krupu (Ankramu).

Anton Repka