CERMAQUE – OD PESNIČKÁRSTVA K RAPU A SPÄŤ

Na albume Lament ambiciózneho projektu Cermaque sa podieľalo viac ako tridsať hudobníkov a producentov. Jubilejná desiata štúdiová platňa pesničkára Jakuba Čermáka prekračuje hranice žánrov i štýlov a to aj vďaka hosťom medzi ktorými nechýbajú Tomáš Tkáč, Karlsson, Aid Kid, Jan Kratochvíl (DVA) alebo kapela Květy.

Zvuk gitary nahradila elektronická hudba, folkový spev sa rytmizuje do alternatívneho rapu, nad búrkami beatov sa vznášajú dievčenské chóry, súcit strieda zlosť, empatia bojuje proti samote a odcudzeniu. Toto nie je žaloba, ale žalospev, toto je Lament.

Od pesničkárstva k rapu a späť.

„Často počúvam francúzsky a anglický rap a chýbala mi v češtine platňa, ktorá by bola názorová a aktivistická, ale zároveň nie ramenatá, ktorá by bola drzá, ale zároveň sociálne citlivá a empatická, rapová platňa s textami, z ktorej jazyka a obraznosti by nemusel mať poslucháč osýpky. Pár rokov trvalo, než som zobral odvahu a čas takú vysnívanú dosku skúsiť nahrať sám. A to napriek skutočnosti, že rapovať vlastne neviem,“ tvrdí Čermák.

Na 14 skladbách albumu Lament spolupracovalo 38 ľudí.

Takmer každej piesne sa zhostil iný producent či beatmaker, výraznú stopu na albume Lament okrem vyššie spomenutých producentov nechali napr. aj Ondřej Slavík (Zrní) alebo Elshish (Budoár staré dámy). O ženské hlasy sa pričinil brniansky zbor Tulení kůže i niekoľko ďalších hosťujúcich speváčok. Na albume je možné počuť aj priateľov, ktorí autora v minulosti sprevádzali naživo, napr. Kaiu Macha, francúzskych manželov Reber alebo Toma Háčka (Listolet). O závan skutočného rapu sa postaral Teplický diabol David Vinkler alias Echo.

„Zásadným a zjednocujúcim spolupracovníkom na albume bol Ondrej Ježek, u ktorého som nahrával väčšinu vokálov a ktorý priebežnými radami, kreatívnou kritikou i náročným finálnym mixom dal tomuto inak celkom kolážovitému albumu jednotný zvuk a jasnú víziu. Ondra má na albume dokonca aj svoj vlastný beat, asi najdivokejšiu a najbombastickejšiu vec s názvom Za hranou,“ upresňuje Jakub Čermák a pokračuje: „Pokúsili sme sa natočiť čo najživšiu platňu o jednej umierajúcej epoche. Album je angažovaný, ale napokon i veľmi osobný, plný otázok. Odnedávna rovnako všetci zápasíme s tými najvnútornejšími a najosobnejšími traumami a démonmi. Ľudia podobní démonom sa preháňajú aj svetovou politikou a ekonomikou.“

Indies a NMR (foto: Zara Wildmoons)