ČESKÁ SKUPINA BILLOW PREDSTAVUJE ALBUM III

Dream popové trio Billow z Veselí nad Moravou vydalo na kazetovom labeli Z Tapes svoju tretiu platňu nazvanú jednoducho „III“. Novinka nadväzuje na minuloročný album „Seascape“ a debutovú platňu „Maps“ z roku 2017.

„Pracovne som pesničky z tejto platne nazývala Missing Persons. Pri ich písaní som vychádzala zo spomienok na osoby, ktoré zmizli z našich životov, či už doslova alebo prenesene,“ hovorí speváčka Lenka Zbořilová.

Hudobne sa Billow posunuli bližšie k elektronickej hudbe.

„Na poslednej platni Seascape sme načrtli niekoľko zvukových polôh a nálad. Inšpiráciou pre nové skladby bola potom atmosféra z pesničky Soggy Years, ktorá bola temnejšia a elektronickejšia. Výsledok je ale dosť odlišný, temnota sa z pesničiek vytratila a napriek osekaniu pre nás skôr typických gitár vlastne ide o náš najviac pesničkový album, „hovoria Billow, ktorí začali na nových skladbách pracovať ihneď po vydaní posledného albumu, v novembri 2019.

„Všetci traja skladáme vlastne neustále. Postupom času sa tvorenie stalo pevnou súčasťou našich dní, aj sme tomu prispôsobili pracovný život – keď človek sedel osem hodín v kancelárii, tej energie už potom príliš nezostávalo. Novú platňu sme takto rýchlo ani neplánovali, ale keď sme sa po troch mesiacoch obzreli, zistili sme, že máme materiál, ktorý spolu môže fungovať,“ dodávajú Billow k pozadiu vzniku novinky „III“.

O kapele Billow

Billow je dream popová kapela, ktorú tvoria Lenka a Jakub Zbořilovi a Vojtěch Veselý. Na koncertoch ich sprevádza aj bubeník Erik Netušil. Svoje nahrávky vydávajú na českom labeli Z Tapes. Debutovali v roku 2017 krehkou akustickou platňou „Maps“, ktorá mala pozitívne ohlasy u českej hudobnej kritiky. Album sa zaradil medzi najlepšie české albumy roka na serveroch Beehype, Alterecho či Full Moon.

V roku 2019 vydali Billow druhú platňu „Seascape“, ktorá mala dobré ohlasy tiež v zahraničí. Kazetové vydanie je distribuované aj v Japonsku, singel „Suburbia“ zase získal pozornosť svetových blogov. Tento rok sa Billow vracajú na scénu s treťou platňou s názvom „III“.

NMR (foto: Jakub Zeman, Libor Galia)