CÉU – VYJADRENIE SPOKOJNOSTI ALBUMOM APKÁ!

Céu - Apká! (Slap, 2019)

Speváčka a skladateľka Céu je poprednou predstaviteľkou brazílskej hudobnej scény, na ktorej pôsobí od roku 2002. Pochádza z hudobnej rodiny zo São Paula, centra brazílskej avantgardy.

Apkka!

V jej piesňach dominujú hudobné štýly ako samba a bossa nova, ktoré sú podfarbené elektronickou hudbou. Počuť aj indie pop, lounge music, ambient a jazz. Napokon, Céu býva hosťom i jazzových festivalov.

Prejav Céu na novom albume, je jemný a zasnívaný, podobne ako na jej starších nahrávkach.

Pred tromi rokmi začala Céu spolupracovať s  Francúzom Hervé Saltersom, spevákom skupiny General Elektriks a Pupillom, bubeníkom úspešnej brazílskej „post-punkovo-samba-reggae-rapovej“ skupiny  Nação Zumbi (Národ zombies). Hervé vniesol do jej hudby šmrnc francúzskej elektronickej hudby a Pupillo zase zanechal pečať jedenásťmiliónového mesta São Paula. Výsledkom tejto spolupráce bol album „Tropix“, ktorý sa umiestnil na popredných priečkach v rebríčku najlepších brazílskych albumov roku 2016.

Céu

Na piatom albume „Apka!“ sa nachádza jedenásť hudobne rozmanitých piesní.

V porovnaní s predchádzajúcim albumom nenastali v hudobnom štýle žiadne výrazné zmeny. Naďalej ho ovplyvňuje aj dvojica Salters a Pupillo, ktorá na novinke spolupracovala. Céu podáva nové skladby so šarmom, na aký sme u nej zvyknutí. Rozdiel spočíva len v spôsobe, akým pokračuje v dialógu s minulosťou. Nostalgický pop sedemdesiatych rokov tentoraz prechádza aj do rokov osemdesiatych a jednotlivé skladby sa dokážu rýchlo dostať pod kožu. Kombinácia vplyvov z minulosti a súčasnosti je doplnená intímnou poéziou autorky, ktorá je inšpirovaná nepríjemnými otázkami s nádychom romantiky.

Samotný názov albumu „Apká!“, vznikol na podnet mladšieho syna speváčky, ktorý sa volá Antonio. Vykríkol ho vo chvíľach najväčšej spokojnosti. Dúfame, že podobnú náladu prenesie aj na poslucháčov nášho vysielania v rubrike ALBUM TÝŽDŇA.

Róbert Gregor (foto: press Céu)