ČÍNSKE CHRÁMY BRATISLAVSKEJ SKUPINY COSMETICA

Indierocková skupina Cosmetica sa v úvode nového roka pripomína skladbou „Čínske chrámy“, ktorého témou je túžba uniknúť pred nepokojom. Pieseň predznamenáva tretí album kapely, ktorého vyjde už čoskoro.

S novým albumom prichádza Cosmetica po päťročnej pauze. Pred necelými dvoma rokmi začala skupina nahrávať v LVNGC štúdiu nové skladby, ktoré boli prerušované dlhými prestávkami spôsobenými rodičovskými povinnosťami troch členov. Hranice od ich štipľavého zvuku sa mierne posúvajú a medzníkom sa stáva singel Čínske chrámy.

Hudobný podklad piesne vznikol spojením dvoch nezávislých motívov, aj keď každý z nich bol z úplne iného obdobia.

Text piesne dostal svoju formu po nahraní podkladov v štúdiu. „Čínske chrámy opisujú jednu z tých rušných nocí, keď vás hluk, vrava a násilná zábava vyženú do samoty izby, v ktorej ale márne hľadáte pokoj, lebo v hlave máte čínsky chrám, miesto, kde sa „modlí“ jeden cez druhého, až je z toho neznesiteľný frmol. Človek vtedy túži byť na inom mieste alebo aspoň zaspať, ale to zväčša býva márna snaha,“ ozrejmuje Ilja Miškovič hlavný motív skladby, ktorým sa stáva túžba uniknúť, túžba v jednej sekunde sa ponoriť do spánku a v druhej sa zobudiť.

Aktuálny singel Čínske chrámy sa nahrával v štúdiu Kupec records po stopách, no basgitara s bicími sa nahrávali súčasne, čím Cosmetica zachovala osobitý ráz piesne presiaknutý autentickosťou.

O mix a mastering sa postaral Marek Šurin zo Soundshine štúdia, ktorý je známy skôr mixovaním rapu a popu, čo prinieslo aj na celom albume zaujímavé prekvapenia dané jeho žánrovým odstupom.

Vizuál v štýle štúdiového videoklipu vznikol v štúdiu Hurricane pod dohľadom režiséra Richarda Taubera.

„Pôvodne mal byť čiernobiely a táto verzia aj existuje, ale farba mala nakoniec zaujímavejšiu kresbu a výraznejší kontrast, tak sme zostali u nej. Kuriozitou je, že polovica materiálu z natáčania bola nepoužiteľná a poškodená vďaka chybnej pamäťovej karte. Hrozilo, že sa bude musieť všetko pretočiť, ale strihač Maroš Čukan nakoniec z fragmentov vyskladal celú skladbu,“ teší sa spevák.

Atmosféru klipu dotvára LED štúdio s animáciou televízie prepnutej na prázdny kanál a počas refrénu s orientálnym motívom.

Nakrúcanie obsahovalo nahranie až dvoch skladieb, druhá vyjde spolu s tretím pripravovaným albumom Introvertná show, ktorý je aktuálne v postprodukcii. Jeho vydanie sa očakva v prvom kvartáli tohto roka aj s plánovaným krstom s koncertom. „Či sa bude odohrávať naživo, to uvidíme, urobíme, čo nám situácia dovolí. S vydaním albumu bude spojený aj ďalší, druhý štúdiový klip k skladbe Rýchlosť sveta,“ dodáva Ilja, začínajúc pracovať už na nových skladbách.

Michal Neffe a NMR (foto: Bianka Kukurdíková)