CLARA LUZIA – RAKÚSKA SPEVÁČKA, KTORÚ NEMOŽNO IGNOROVAŤ

Clara Luzia - When I Take Your HandClara Luzia – When I Take Your Hand (Asinella Records 2018)

Rakúsku hudobnú scénu ako keby naše média bojkotovali. Občas na Slovensku rakúski hudobníci síce vystúpia, no väčšinou za malého záujmu publika. Ak nerátam úspešného Parov Stelara, tak počas posledných troch rokov sme v Bratislave mohli vidieť napríklad skupiny DelaDap, Johann Sebastian Bass, alebo rakúsko-slovenské duo Mickey, žiaľ bez väčšieho ohlasu. Občas sa niekto z Rakúska objaví aj na festivale Pohoda, prípadne na iných podujatiach, no väčšinou to dopadne podobne. Príčina je v informovanosti, nie v tom, že by rakúska scéna nemala Slovensku čo ponúknuť. A nedostatky nie sú len na našej strane, pretože rakúske média o slovenskej hudbe tiež dostatočne neinformujú. Keby sa tento problém podarilo eliminovať, mohla by byť cezhraničná kultúrna turistika omnoho efektívnejšia, čo by prospelo obidvom krajinám.

New Model Radio je o rakúskej hudobnej scéne pomerne dobre informované prostredníctvom vysielania rádia FM4 a zásluhou niektorých promotérov, ktorí pre propagáciu rakúskej hudby vynakladajú nemalé úsilie. Jedným z nich je Jaroen Siebens, vďaka ktorému sa do nášho vysielania dostala už nejedna dobrá skladba. S niektorými interpretmi sme sa pokúsili spojiť osobne. Nedávno napríklad s duom Leyya, ktoré nám obratom poskytlo všetky promo materiály. Bez problémov sa skontaktovali aj s Waldeckom, Dunkelbuntom, či Clara Luzia 2018skupinou Naked Lunch. Minulý týždeň som mal možnosť vypočuť si nový album speváčky Clara Luzia. Hneď potom som dostal nápad, že by som tento album mohol predstaviť v rubrike Album týždňa, no napokon som túto myšlienku zavrhol, pretože albumový debut interpreta menom Cosmo Sheldrake sa mi zdal v konečnom dôsledku atraktívnejší. V pondelok doobeda som si však všimol, že rádio FM4 má nový album speváčky Clara Luzia v rubrike Artist Of The Week, čo potvrdilo môj inštinkt.

Tvorba tejto hudobníčky stojí za pozornosť. Clara Luzia Maria Humpel je mladá perspektívna speváčka z Dolného Rakúska, narodená v roku 1978. V roku 1999 so svojimi sestrami Veronikou a Elisabeth Gettinger založila prvú skupinu Alalie Lilt. Neskôr sa stala sextetom a do roku 2006 im s Clarou vyšli dva albumy – Cyclopedia a What Is Gone Doesn’t Necessarily Disappear. Neskoršiu Clarinu sólovú dráhu charakterizuje indie pop, akoby odetý do plášťa melanchólie. V roku 2006 jej vyšiel prvý album Railroad Tracks, na vlastnej značke Asinella Records, na ktorej vydáva svoje nahrávky dodnes. Od roku 2008 je laureátkou mnohých hudobných ocenení. Album When I Take Your Hand je v poradí už jej siedmym. Obsahuje texty výlučne v Angličtine. Prevažujú v nich hlbšie existenčné témy a majú politický i sociálny rozmer. Hudba má takmer punkový nádych a mohla by sa páčiť aj fanúšikom PJ Harvey, alebo Nicka Cavea. Album produkoval britský producent Julian Simmons, známy zo spolupráce s Ed Sheeranom, Liam Gallagherom, či skupinami Midlake a Animal Kingom. Za najsilnejšie piesne možno považovať skladby Where The Streets, Mood Swing a Earth Born. V našom vysielaní ich nebudeme ignorovať, pretože obstoja aj vo svetovej konkurencii.

Róbert Gregor (foto: www.claraluzia.com)