ČO TO OBNÁŠA BYŤ INDIÁNOM NEWORLEANSKÉHO KARNEVALU

Joseph Pierre BoudreauxMardi Gras, tradičný neworleanský karneval, je vo svojej kategórii svetovým unikátom – a jeho zvlášť spektakulárnym obohatením sú Mardi Gras Indians. História tohto svojrázneho bratstva siaha do otrokárskej éry, kedy utekajúci otroci hľadali úkryt v divočine obývanej Indiánmi. Preberali niektoré z ich zvyklostí a z prepojenia afrických koreňov s koloritom divokého Západu vznikol unikátny kultúrny mix.

Mardi Gras Indians sú povestní obzvlášť bizarnými kostýmami, z ktorých tie najnákladnejšie vážia 50 kg a stoja tisíce dolárov. V minulosti bol karneval nielen príležitosťou na predvedenie tých najúchvatnejších masiek, ale tiež k vybavovaniu vzájomných účtov. Celé bratstvo tvorí niekoľko desiatok kmeňov, na čele každého stojí náčelník. Prvú Mardi Gras Indianslíniu tradičného festivalového pochodu viedli nenápadne oblečení prieskumníci, ktorých úlohou bolo sledovať bezpečnostné riziká a upozorniť na prípadné nepriateľské stretnutie. Jadro sprievodu tvoril maskovaný muž s vlajkou kmeňa a ďalší so symbolickou zbraňou, po nich nasledoval Veľký náčelník, a nakoniec skupina bubeníkov a tanečníkov. Mimo pódia ste ich mohli často vídať vedľa významných neworleanských umelcov vrátane Dr. Johna.

Dodnes živá tradícia bola dlho predmetom tajomstva aj kontroverzií vďaka napojeniu na voodoo a africký spiritizmus. K jej najvačším znalcom patrí Joseph Pierre Boudreaux, Veľký náčelník kmeňa Golden Eagles, ktorý nedávno získal cenu za celoživotné zásluhy udeľovanú časopisom OffBeat.

Petr Dorůžka (photo: Joseph Pierre Boudreaux)