COSMO SHELDRAKE A NETRADIČNÉ HUDOBNÉ POSTUPY NA ALBUME THE MUCH MUCH HOW HOW AND I

Cosmo Sheldrake - The Much Much How How and I (Transgressive Records , 2018)

Cosmo Sheldrake - The Much Much How How and I

Cosmo Sheldrake je 28-ročný londýnsky hudobník, skladateľ a producent. Debutoval v roku 2014 piesňou The Moss, na ktorú o rok neskôr nadviazal EP platňou s názvom Pelicans We. V tom čase pôsobil aj v speváckom zbore v Brightone, komponoval hudbu pre film a divadlo a usporadúval workshopy pre hudobných nadšencov v Anglicku, Kanade a USA. Jeho hudobný vkus formovalo štúdium antropológie na univerzite v Sussex a dlhoročný záujem o etnomuzikológiu.

Sheldrakov debutový album The Much Much How How and I je inšpirovaný hudbou skupín The Beatles, Kinks, alebo aj dielom ruského skladateľa Igora Stravinského. Obsahuje 14 piesní, ktoré sú epickou úvahou o živote, pričom flirtujú s teatrálnosťou. Sheldrake hrá na 30 hudobných nástrojov, jeho nahrávky zdobia zvuky sláčikových nástrojov, i rôznych dychových, vrátane fagotu a lesného rohu, alebo tradičného japonského strunového nástroja koto. Jednotlivé skladby predeľujú jazzovo pôsobiace vsuvky, v ktorých počuť zvuky Cosmo Sheldrake 2018vlakov, potlesku, alebo tečúcej vody.

Výhradný autor všetkých piesní Cosmo Sheldrake majstrovsky dohliada nad všetkými scénickými obrazmi a dopĺňa ich vlastnou poéziou. Vydanie albumu predznamenali single Lingle Come Along a Wriggle. Za ďalšie vydarené nahrávky možno považovať skladby Linger Longer, Egg And Soldiers a Solar Waltz. V piesni Mind Od Rocks hosťuje britsko-marocká speváčka Bunty, jej svieži spev ju premýva ako tropický vánok.

Album The Much Much How How and I si Cosmo Sheldrake produkoval sám v spolupráci s Matthew Herbertom, ktorý je známy aj ako producent niektorých nahrávok Bjork. Celkovo sa tento titul javí ako jeden z najzaujímavejších, ktoré tento rok vznikli na britskej hudobnej scéne, preto Vám ho radi predstavíme v rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor (photo: Cosmo Sheldrake)