CZECH MUSIC CROSSROADS 2017 PREDSTAVÍ VÝBER Z HUDOBNEJ SCÉNY V4

V rámci hudobnej prehliadky a konferencie Czech Music Crossroads, ktorá sa uskutoční 17. – 18. júla v Ostrave, vystúpi štrnásť zoskupení z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska. Hudobní experti aj verejnosť tak budú mať už po štvrtýkrát možnosť zhliadnuť vystúpenia tých najzaujímavejších projektov súčasnej hudobnej scény z oblasti jazzu, world music i štýlových fúzií.

Odborné poroty zo štyroch krajín vybrali žánrovo rôznorodých zástupcov jednotlivých štátov. Z Českej republiky zvolila porota tzv. Siedmych statočných výraznú speváčku a huslistku Jitku Šuranskú so svojím triom, duo postavené len na ženskom hlase Ridin Ahmedovej a akustickom kontrabase Petra Tichého HLASkontraBAS a trio čerstvého držiteľa ocenenia Anděl v kategórii Jazz & Blues Davida Dorůžku.

Zo Slovenska zavítajú do Ostravy tri zoskupenia vychádzajúce nielen z ľudovej hudby – Balkansambel, Ľudové Mladistvá a Katarína Máliková & Ansámbel. Poľsko prezentuje radikálna etno skupina Banda Nella Nebbia,  Chwila Nieuwagi (zmes jazzu a balád s modernizovanou príchuťou sliezskeho folklóru) a z hudby starých Beskýd vychádzajúci Sklad Niearchaiczny. Maďarsko zasa predstaví pestrú paletu prístupu k tradičnej hudbe prostredníctvom Csángálló, Enyedi Ágnes a Enikő Szabó s orchestrom.

Tento rok mali možnosť muzikanti z Českej republiky po prvýkrát  zabojovať o účasť na showcase prostredníctvom tzv. Open callu. Z viac ako 130 prihlásených projektov bola vybraná česko-švédsko-fínska formácia 13th Dimension pod vedením českej flautistky a klarinetistky Žofie Kašparovej, venujúca sa súčasnej i tradičnej hudbe Blízkeho východu a ďalším arabským tradíciám, ku ktorým pridáva vlastné aranžmány. V hudbe tejto skupiny počuť aj vplyvy nórskeho jazzu a švédskej ľudovej hudby. Medzinárodné zloženie má aj druhý vybraný projekt Invisible World kontrabasistu Tomáša Lišku kombinujúci prvky jazzu a tradičnej hudby z juhovýchodných oblastí nášho kontinentu.

Účinkujúci budú mať šancu získať Cenu odborníkov, prípadne Cenu publika Czech Music Crossroads. O víťazoch rozhodne hlasovanie priamo na mieste. Okrem koncertných vystúpení ponúkne Czech Music Crossroads 2017 workshopy pod vedením medzinárodných hudobných profesionálov, tzv. Speed-dating, teda osobné stretnutie s mentormi i dvojdňovú konferenciu. Vítaní sú hudobníci, manažéri i hudobní nadšenci rôznych hudobných žánrov.

Štvrtý ročník Czech Music Crossroads prebehne už tradične v unikátnom industriálnom areáli Dolných Vítkovíc. Na mieste bude zabezpečené tlmočenie, k dispozícii je tiež ubytovanie za priaznivé ceny. Vzhľadom na obmedzenú kapacitu odporúčame včasnú rezerváciu za zvýhodnenú cenu. Registrácia na Czech Music Crossroads pre odborníkov, hudobníkov i verejnosť je už spustená na webe www.crossroadsmusic.cz.

Showcase Czech Music Crossroads pokračuje vo svojom úsilí prezentovať kvalitnú hudbu zo strednej Európy a znovu predstaví to najlepšie z world music, folku, jazzu a novej akustickej hudby z oblasti strednej Evropy. Podujatia sa zúčastní množstvo zahraničných osobností a odborníkov zastupujúcich prestížne festivaly, významné médiá a booking agentúry. Chýbať nebudú ani českí organizátori, publicisti a zástupcovia médií.

Úlohy organizátora sa opäť chopil festival Colours of Ostrava s finančnou podporou Ministerstva kultúry, mesta Ostrava v spolupráci s Moravskosliezskym krajom.

Anna Mašátová