UNIKÁTNY HUDOBNÝ CROSSOVER DVOJICE BEI BEI A SHAWN LEE NA ALBUME YEAR OF THE FUNKY

Bei Bei & Shawn Lee - Year of the Funky (Silver Fox, 2017)

V čínskom horoskope sa tento rok oslavuje rok kohúta. Dvojica Bei Bei & Shawn Lee si svoj nový album nazvala rokom funky. V jeho nahrávkach brilantne kombinuje starú čínsku kultúru s americkým funky v štýle 60-tych a 70-tych rokov minulého storočia.

Obaja hudobníci sa zišli v Los Angeles v roku 2010. Bei Bei je čínskou skladateľkou a hudobníčkou. Shawn Lee je už dnes uznávaným producentom a autorom tridsiatich vlastných albumom. V niektorých prípadoch sa v minulosti prezentoval pod pseudonymom Ping Pong Orchestra. V jeho hudbe bolo možné počuť najmä soul, ktorý s obľubou kombinoval s ďalšími hudobnými žánrami. V minulosti produkoval nahrávky aj pre Amy Winehouse, Robbieho Williamsa, Kelis a ďalších.

Druhou ústrednou postavou albumu Year Of The Funky je hudobníčka Bei Bei, ktorá hrá na 21-strunný čínsky sitár prezývaný Guzheng.

Ide o staroveký hudobný nástroj, ktorý sa v Číne používa dva a pol tisíc rokov. Bei Bei naň hrá od svojich siedmich rokov. Študovala hudbu na univerzitách v Pekingu a v Hong Kongu,  neskôr sa presťahovala do Kalifornie, kde žije dodnes. V roku 2006 jej vyšiel debutový album s názvom Quiet Your Mind And Listen. V minulosti komponovala hudbu aj k rôznym seriálom a filmom. Ako učiteľka publikovala dve knihy o hudobnom nástroji Guzheng.

Year Of The Funky je už druhým albumom dvojice Bei Bei & Shawn Lee. Prvý vyšiel v roku 2010 pod názvom Into The Wind. Na jeho nahrávkach sa im podarilo dokonale skĺbiť tradičnú čínsku hudbu s elektronikou, jazzom a ďalšími žánrami.

Pri počúvaní niektorých piesní z tejto albumovej novinky môžete nadobudnúť dojem, ako keby ste počúvali hudbu z detektívok 60-tych a 70-tych rokov, dej ktorých sa odohráva v čínskej štvrti.

Patria medzi ne najmä skladba titulná, alebo aj pieseň Purple River. Hudobný soundtrack z tejto doby pokračuje aj prostredníctvom ďalších nahrávok ako Love In Hong Kong, Attenzione, alebo Danxia Disco. Príjemné odbočenie k iným hudobným žánrom ako napríklad k bossa nove ilustruje pieseň Bossa Rossa. Jednotlivé nahrávky napriek rôznorodosti držia pohromade. Sú výlučne inštrumentálne a znejú veľmi sexy. Spoločná hudba tejto dvojice akoby flirtovala, čo ilustruje aj obal albumu. Ona je na prednej strane znázornená so zvodným make-upom a on na zadnej strane ako kňaz.

Róbert Gregor