DAMIEN JURADO NAHRAL SVOJ NAJOSOBNEJŠÍ ALBUM THE HORIZON JUST LAUGHED

Damien Jurado - The Horizon Just Laughed (Secretly Canadian, 2018)

Damien Jurado - The Horizon Just LaughedSólová kariéra Damiena Jurada sa začala v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia. Prvý album Waters Ave S. mu vyšiel v roku 1997 pod legendárnou americkou značkou labelu Sub Pop. Vtedy bol ponímaný ako súčasť indie rocku. Dnes je z neho veľký „songwriter“, predstaviteľ indie-folk rocku s diskografiou trinástich albumov. Od pesničkárov mnohí očakávajú angažovanosť – spoločenskú, politickú alebo náboženskú, no Damien sa vyjadril jasne, keď povedal: „Hudba by nemala slúžiť ako platforma pre náboženstvo a politiku“.

Albumová novinka Horizont Just Laughed, podobne ako predchádzajúce albumy Damiena Jurada, začína snom. Napriek tomu, že sa svet mení, táto skutočnosť v jeho nahrávkach ostáva rovnaká. Je to prvý album počas jeho 20 ročnej kariéry, ktorý si sám produkoval. Texty jedenástich piesní sú v porovnaní s trilógiou Maraqopa ešte viac osobnejšie. Po dlhom cestovaní narazil ich autor konečne na svoj domov. Album sa počúva ako krásna hudobná koláž, jeho rozprávanie sa spája písmenami a pohľadnicami, pričom každá časť je súčasťou Damien Jurado 2018 celku a poskytuje obrazy tak, aby našla zmysel pre spojenie s meniacim sa svetom.

Damien Jurado sa v nedávnom rozhovore vyjadril, že pôvodne mal v úmysle nahrať výlučne akustický album. Pri jeho nahrávaní však z pôvodnej myšlienky upustil, pretože vznikali nápady ako niektoré skladby doaranžovať aj ďalšími hudobnými nástrojmi. Nahrávky vznikali v malom štúdiu v Kalifornii za asistencie skromnej kapely. Výsledok znie nenásilne a prirodzene, niektoré z jeho nových piesní patria medzi najdôležitejšie aké kedy vôbec napísal. Prevažuje v nich pop-folková atmosféra, ale možno počuť i hypnotickú meditáciu, náznak samby a vo finále aj rock’n’roll. Jurado si zachoval zmysel pre pesničkárstvo a silných piesní sa na jeho albumovej novinke nachádza hneď niekoľko. Za všetky si dovolím upozorniť na skladby Allocate, Dear Thomas Wolfe, Percy Faith, Marvin Kaplan a Random Fearless. Verím, že Vás zaujmú aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Lindsey Barnes)