DANIEL HAAKSMAN – HUDBA PESTRÁ AKO AFRICKÉ TKANINY

Man 092 Daniel Haaksman __African Fabrics__Daniel Haaksman – African Fabrics ( Man Recordings 2016 )

Daniel Haaksman je berlínsky DJ, producent, novinár, šéf vydavateľstva Man Recordings. Jeho label  je považovaný za jeden z popredných medzi  vydavateľstvami, ktoré sa špecializujú na vydávanie rôznej exotickej hudby v tanečnom šate. Značka Man Recordings bola založená v roku 2004 a spočiatku sa orientovala najmä na hudbu z Brazílie, presnejšie na štýl funk carioca. Postupom času sa záber vydavateľstva rozšíril a pod jej logom publikovalo množstvo umelcov z Európy, Južnej Ameriky a ďalších krajín.

Od roku 2013 pripravuje Daniel Haaksman aj vlastný týždenný program na rádiu Funkhaus Europa s názvom Luso FM. S obľubou v ňom mixuje funk, house, kuduro a ďalšie tanečné hudobné žánre. V týchto dňoch mu vychádza druhý autorský album  s názvom African Cabrics (Africké tkaniny ). Tvrdí, že príbeh vývoja afrických látok, ktoré sú bohaté na farby a vzory, môže byť použitý na budovanie novodobého „image“ africkej hudby. Súčasná tanečná hudba totiž využíva množstvo vplyvov práve z hudby pôvodom z Afriky. Afrobeat či bubnovanie afrických komunít na rozličné bicie nástroje sa snažil prispôsobiť  súčasným potrebám a  trendom.

Daniel Haaksman pri zbieraní inšpirácií na svoj nový album precestoval rôzne africké krajiny a nahrával aj s mnohými miestnymi hudobníkmi. V piesni Kaggua využil hlas ugandskej speváčky Tshila. V pilotnom singli Akabongi recituje juhoafrický rapper Spoek Mathambo. V skladbe Afrika, ktorá je postavená   na  vysokorýchlostných otáčkach štýlu Kuduro využil ďalšieho hosťa Tonyho Amada z Mozambiku. Pieseň Black Coffee je oslavou čiernej kávy, ako známej africkej vývoznej komodity s rapperom Dama Do Bling z Mozambiku. V piesňach Sabado a Querido bola využitá famózna hra na gitaru kolumbíjského hudobníka menom Bulldozer. Významnou súčasťou albumu African Fabrics je i jeho obal, ktorý navrhol talentovaný nemecký dizajnér Tobias Rehberger. Vizuálne sa mu podarilo stvárniť zákonitosti afrických tkanín a abstrahovať ich farby a tvary, podobne ako sa to Danielovi Haaksmanovi podarilo v jeho hudbe.

Róbert Gregor