DANIELA MERCURY – KULTÚRNY KANIBALIZMUS PROVOKATÍVNEJ LESBIČKY

Daniela Mercury – Virtual VinylDaniela Mercury – Virtual Vinyl (DRG Records / 2016)

Kto je Daniela Mercury? Ďalšie veľké meno stálice hudby sveta, ktoré sa k nám nedostalo z obvyklých príčin – nebolo propagované šoubiznisom anglo-americkej scény. No 20 miliónov predaných albumov má ťažkú váhu. Brazílsku speváčku, skladateľku, hudobnú producentku, tanečníčku a herečku Danielu Mercury sme prvý raz v slovenských rádiách uvádzali v roku 1996, keď sa mohla pýšiť najlepším albumom v jej diskografii – Feijão Com Arroz (Fazuľa s ryžou). Začiatkom tohto roku jej vyšiel nový album Virtual Vinyl.

Daniela, nazývaná Hurikán z Bahie, je v Brazílii superstar. V miestnych hitparádach mala najviac hitov zo všetkých brazílskych speváčok, je národnou vyslankyňou organizácii UNICEF, založila hudobný karavan výučby umenia, ktorým prešlo 30 000 učiteľov a 50 000 detí. Napriek komerčným tlakom sprevádzajúcim úspešných ľudí, odmieta podriadenie konvenciám. Každý jej album predstavuje prerod, experiment. Virtual Vinyl pokračuje v tejto tradícii, je značne elektronický, no nie chladný, prekypuje pestrosťou v intenciách hudobného štýlu axé, ktorému Daniela vládne nielen v jej rodnom meste Salvadore, v ktorom vznikol.

daniela mercury 2016Daniela sa vo svojej súčasnej filozofii odvoláva na básnika menom Oswald de Andrade (1890 -1954) a jeho manifest kritického brazílskeho nacionalizmu – Antropófago (Cannibal Manifesto / 1928.) Manifest obsahoval myšlienku, že brazílska história požierala iné kultúry ako kanibal. Tento kanibalizmus sa stal brazílskym spôsobom boja proti európskej postkoloniálnej kultúrnej nadvláde. Daniela viedla rozsiahly projekt Canibália, ktorý kombinoval hudbu, tanec, video a výtvarné umenie. Vždy som kombinovala rozličné rytmy a štýly. Bola som prvá v kombinovaní tanečných rituálov náboženstva candomblé s elektronickou hudbou, reggae a rockom.

Po rozvode so svojim manželom sa zosobášila s novinárkou Malu Verçosa. Priznala sa k lesbickej orientácii. Hovorí, že sa chce stať kráľovnou v boji proti mužom, ktorí si myslia, že sú lepší ako ona. Nie som horšia. Teraz som len provokatívna. Boj za ľudské práva môže byť naozaj boj, bojujte ho, bojujte za demontáž stereotypov. ( V domácnosti má Daniela 10 žien, 3 adoptované detí a množstvo domácich zvierat). Nech sa páči, zoznámte sa, toto je Daniela Mercury !

Miroslav Potoček