DARKNESS POSITIVE MAJÚ ŠTVRTÝ ALBUM, KTORÝ PREKONAL OČAKÁVANIA

Po debute „Prvý dojem“, koronovom „Otázniku“ a inštrumentálnej džezovej nahrávke „We Grew“ vydáva kapela Darkness Positive svoj štvrtý štúdiový album s názvom „Pre vás“. Martinsko-žilinská formácia ním uzatvára desiaty rok svojho hudobného príbehu.


Darkness Positive začínali džezovými štandardmi a rôznymi súťažami, ale postupne si vytvorili vlastný zvuk – v našich končinách málo opočúvanú fúziu rocku, džezu, popu, funku či rapu. Žánrový rozptyl držia pokope originálne texty speváka a gitaristu Šimona Švidraňa, ktorý dokáže trefne uchopiť banálne aj vážne témy.

Štvrtý album „Pre vás“ toto všetko potvrdzuje, ale pridáva aj niečo nové, čo popisuje Šimon Švidraň: „Povedali sme si, že tentokrát skúsime nahrať niečo konceptuálne jednotnejšie. Jednoducho povedané spravme pop, alebo sa aspoň o to pokúsme. Samozrejme je to stále Darkness Positive, ale zároveň z nášho pohľadu najväčší pop, čo sme kedy spravili.“

Po skúsenosti s nedávnym džezovým albumom We Grew zostali Darkness Positive verní analógovému štúdiu Birdland v Považskej Bystrici na čele s Milošom Rojkom. K stálej zostave Šimon Švidraň (gitara, spev), Matej Richtarčík (bicie) a Adrián Simonides (basa) sa naplno pridali Matej Novák (saxofón) a Lukáš Cintula (klávesy).

Zo stoviek hodín džemovania v martinskej skúšobni sa nakoniec vykryštalizovalo osem piesní a 33 minút hudby.

Album vyjde na CD aj na vinyle a na streamovacích platformách. Radosť z nového albumu má aj Shina, zakladateľka vydavateľstva Slnko Records, ktoré kapelu podporuje od jej debutu.

„Od prvej chvíle som Darkness Positive verila, že toto bude správna cesta pre Šimona, Mateja a Adriána. Uletený obsah, ktorý je zároveň perfektne osobný a intímny v kombinácii s výborným spevom a spôsobom, ako chlapci hrajú – podľa mňa je to jeden veľký originál. Takáto hudba na Slovensku naozaj chýbala, je tu teraz, kvitne a je v najlepšom,“ hovorí Shina.

Album „Pre vás“ vychádza 25.11. a v ten istý deň Darkness Positive zahrajú aj koncert v rámci Víkendu atraktívneho divadla vo Zvolene.

Alexander Čerevka (foto: Patrícia Krsňák)