BALAKLAVA BLUES A VÝZVA K MIERU

Ukrajinsko-kanadská skupina Balaklava Blues predstavuje na novom albume „Let Me Out“ hudobnú zmes namiešanú z výbušných elektrobeatov, temného folku, úryvkov ukrajinských ľudových piesní a podmanivého spevu speváčky Maričky.


„Keď Rusko napadlo Ukrajinu a milióny žien a detí začali utekať cez hranice, tak sme pochopili, že sa hudba na albume „Let Me Out“ netýka len našich osobných alebo kultúrnych skúseností, ale má celosvetový význam. Každá pieseň sa nám zdala silnejšia, keď sme sa na ňu pozerali touto optikou. Všetky nahrávky obstáli jednotlivo, ale keď ich spojíte pod kolektívny výkrik celého albumu… letia ako nálet,“ povedal Mark Marczyk z Balaklava Blues.

„Semienka albumu Let Me Out boli zasiate na tenkej červenej čiare, ktorá spočíva v bezbrehej úvahe o vplyve vojny na naše vnímanie. V nahrávkach počuť emócie a krehké predstavy o slobode, demokracii a láske. Sú o inšpirácii ľudskými životnými skúsenosťami prostredníctvom osobných výziev. Chceli sme inšpirovať ostatných ľudí, aby sa zamerali na dôležité veci ako je láska a radosť,“ hovorí Marička Marczyk.

Piesne albumu vznikli z veľkej časti v období výluky, keď sa všetci cítili byť uväznení vo svojich domovoch, takže posolstvá v nich obsiahnuté majú univerzálny charakter.

Keď Rusko 24. februára tohto roku spustilo inváziu na Ukrajinu, skupina bola v Londýne na skúške divadelného predstavenia „Dogs of Europe“, ktoré je o vzostupe Ruskej ríše tvárou v tvár európskej apatii. Zrazu nemali len piesne, pretože boli v nich aj dejiny a pravda. Dvadsiaty štvrtý február všetko objasnil.


Marička hovorí o detonačnom šoku, ktorý pre ňu správa o nevyprovokovanej invázii znamenala a o tom, ako zostala zlomená, bez dychu a hlasu: „Postupne sa však všetky bolestné a temné zákutia piesní zmenili na silu. Vrátila sa sila a moc hlasu. Našla som cestu von. Chcem prostredníctvom týchto pesničiek pomôcť nájsť cestu ľuďom, ktorí si sami nevedia pomôcť. Môžeme to urobiť spoločne.“

Pre album je charakteristická kreatívna teatrálnosť.

Skladby „Gone“, „Dogs of Europe“ a „Shelter Our Sky“ boli skomponované a zahrané pre opus „Dogs Of Europe“, bieloruského slobodného divadla, ktorý bude mať premiéru v Paríži v decembri tohto roku. „Gone“ sa stala v Bielorusku protestsongom proti tyranskému režimu.

Skladby ‚Beat Up‘ a ‚Broken‘ vznikli skôr vďaka strhujúcej guerilla-folk-opere „Counting Sheep“, ktorá získala viacero ocenení (Edinburgh Fringe, Amnesty International…). Bola tiež úspešne predstavená v USA, Veľkej Británii a Nemecku.

Úvodná skladba „You Shoot Me“ je priamočiarou reakciou na napadnutie a poctou tým, ktorí bránia právo a slobodu. „Swallow“ je ťažká folk-trapová hymna s ukričaným tradičným ukrajinským spevom. Pôsobí ako prevrátená uspávanka určená nepriateľovi a tiež ako pieseň k výnimočnému stavu, ktorá odráža súčasnú dobu na Ukrajine.

Takty a slová singlovej skladby „Gimme“, ku ktorej vznikol tiež videoklip, znejú obyčajnejšie. Sú ozvláštnené silou zvukov sirén a trancových prosebných hlasov, ktoré sa snúbia s prostorekými husľami, rytmickým cinkaním prstov a uspávankou v ukrajinčine. Z tejto skladby je cítiť naliehavosť a dojímavosť prostredníctvom osobitého spevu, zvukov elektroniky a podmanivej poézie. V záverečnom verši je vyjadrená pokora a uznanie traumy z vojny.

Mark Marczyk hovorí: „To bremeno je mier a pieseň je o všetkom čo pociťujeme a tiež o tom, ako sa musíme zabezpečiť“. Táto skladba bola predstavená na hudobnom veľtrhu WOMEX 2022 v Lisabone.


Balaklava Blues tvoria Mark a Marička Marczykovci.

Dali sa dokopy v čase, keď sa ako demonštranti stretli počas „revolúcie dôstojnosti“ v Kyjeve vo februári 2014. Ich prvé stretnutie sa konalo na horiacich barikádach, kde spievali rekviem pre chlapcov, ktorí boli zastrelení. Spolu s miliónmi Ukrajincov bolo ich úsilie úspešné, ale za vysokú cenu, ktorá spočíva v stratených životoch, anektovanom Kryme a teraz už aj v plnohodnotnej invázii. Odvtedy venujú svoju energiu rozprávaniu príbehov o svojej vlasti.

Ich vystúpenia pôsobia ako hudobná inscenácia s plnohodnotnou multimediálnou techno show.

Kapela spája ukrajinskú polyfóniu a iné ľudové tradície s EDM, trapom, dubstepom a ďalšími hudobnými žánrami. Je to ich odrazový mostík na objavovanie zdanlivo nekonečného blues, ktoré už dlho vychádza z ukrajinskej stepi. Dvojica tiež pôsobí v Lemon Bucket Orkestra – kanadskej 12-člennej balkan-party-punkovej kapele.

Názvov „Balaklava“ odkazuje na jeden zo symbolov „EuroMaidanu“ a to na masku, ktorú nosili niektorí demonštranti.

„Kukly boli určené na zakrytie tváre, ale v skutočnosti zvýrazňujú oči – okná duše.

Mark Marczyk a NMR (foto: Zahra Saleki)