DAVID POMAHAČ ZVEREJNIL DRUHÝ SÓLOVÝ ALBUM

Český spevák, skladateľ a multiinštrumentalista David Pomahač, vydal prostredníctvom vydavateľstva Minority Records svoj druhý sólový album „Neviditelný“. Jeho spoluautorom a producentom je Martin Hůla alias Martin Tvrdý.

„Najlepšie veci v živote sú neviditeľné,“ poznamenáva Pomahač. „Vzduch, ktorý dýchame, príbehy napísané medzi riadkami, samotná láska. Dokonca aj inšpirácia pochádza z nejakej nehmotnej sféry. Niekedy som pre seba neviditeľný – ťažko čitateľný, neuvedomujem si svoje motivácie, nevšímam si znamenia – ale potom sa spoznávam v rozprávaní príbehov iných ľudí. Neviditeľný je prostriedkom na spracovanie týchto podnetov.“

Nový album sa zrodil zo štúdiovej improvizácie s renomovaným hudobníkom Martinom Hůlom, ktorý pracuje menej s gitarovými ornamentmi a naznačuje osobitý prístup k skladaniu piesní.

„Od prvej spolupráce v ére Kieslowsky som chcel s Martinom robiť viac. Je to génius. Chodil som k nemu do štúdia raz týždenne, nič nebolo vopred dohodnuté, hudbu sme skladali a nahrávali spoločne. Nahrával som basgitary a používal lap steel gitaru, potom len syntetizátory, vyhli sme sa gitarám. Hrali sme, improvizovali, hľadali zvláštne zvuky a rozprávali sa,“ hovorí Pomahač.

Pomahač zaujal nový prístup ku komponovaniu.

Tentoraz nehľadal podnety v osobnom živote, texty sú inšpirované najmä jednotlivými vetami z románov H. G. Wellsa, dystopickej sci-fi a príbehmi ľudí z jeho okolia. Pomahač rozpráva príbehy o sebazáchove a vôli prežiť.

„Sú to akési príbehy v príbehoch. Piesne o malých a veľkých vesmíroch. Existenciálna sci-fi o dôležitých veciach, ktoré sú neviditeľné a skryté. Našiel som v knihe situáciu, ktorú by pravdepodobne nikto iný nepovažoval za dôležitú a vymyslel som si príbeh. To isté som robil v situáciách, ktoré pozorovali iní. Záznamy banálnych a obyčajných momentov, ktoré nemajú nič spoločné s fungovaním veľkého sveta,“ dodáva Pomahač o románe „Neviditelný“.

Osempesničkový album „Neviditelný“ sprevádza videoklip k piesni „Klaun“ režiséra Davida Mencla s herečkami Klárou Issovou a Sarah Haváčovou, v ktorom hrajú – rovnako ako v piesni Dlouhý – husle Jenovéfa Boková a violončelo Maria Dorazilová.

Anna Mašátová a NMR (foto: Carl Allen)