DEBUTOVÉ EP KAPELY SNOWDROP VYJDE AJ NAPRIEK PANDÉMII

30. marca 2020 vyjde debutové EP Snežienka mladej bratislavskej kapely Snowdrop. Toto kvarteto hrajúce jazzpop pôsobí v netradičnom zložení: klavír, violončelo, kontrabas a cajon.

Snowdrop vznikli v roku 2015 a svojim poslucháčom ponúkajú zaujímavý hudobný zážitok, ktorý je pohladením pre dušu aj pre náročnejšieho poslucháča. Skladby na EP Snežienka zložila Monika Matiašovská, ktorá už nahrala album Kontinuum s kapelou Chick & Tin.

V spolupráci s violončelistkou Zuzanou „Vrankou“ Žiakovou, kontrabasistom Michalom Mochim“ Izakovičom a známym perkusionistom Miroslavom „Miretsom“ Hanečkom sa aranžmán piesní počas skúšok a koncertov vyvíjal, až dospel ku konečnej podobe, ktorú môžete počuť na EP. Kapela sa snaží pomocou vrstvenia nástrojov a ich prelínania v aranžmánoch priniesť na hudobnú scénu niečo nové.

„Všetky skladby vznikli postupným rozširovaním témy, ktorá vo mne v dané obdobie rezonovala. Formovali sa dlho, často som ich význam pochopila až neskôr, keď už sme ich hrávali naživo na koncertoch,“ uviedla Monika. „Piesne sú o mojich obavách, strachoch a pádoch, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou nových skúseností a pohľadov na život. Hudobne som sa potom do nich snažila vložiť hravú nádej a optimizmus bez ktorých si život neviem predstaviť,“ dodala.

Na albume sa nachádzajú štyri nové skladby (Príliv, Semafor, Mesačná Krajina, Utekám) a pieseň Vlk, ktorá svoju premiéru zaznamenala na už spomínanom albume Kontinuum, kapely Chick&Thin. Snowdrop tejto skladbe pridali nielen nový šat, ale aj vlastné hudobné spracovanie.

Album sa nahrával v Losossound štúdiu a o jeho mastering sa postaral Boris z High Five Mastering, ktorý počas svojej praxe spolupracoval s interpretmi ako Phil Ramone, CASH, Youth či John Kelly. Spolupracoval aj so slovenskými skupinami ako Lavagance, Le Payaco, Puding Pani Elvisovej a ďalšími.

O kapele Snowdrop

Kapela Snowdrop vznikla v roku 2015 ako kvarteto hrajúce svojrázne piesňové kompozície klaviristky a speváčky Moniky Matiašovskej. V ich hudbe počuť harmonické postupy, piesňové melodické motívy a emotívne, osobné texty. Členovia kapely sú známi slovenskí hudobníci, pôsobiaci vo viacerých alternatívnych zoskupeniach.

Monika Matiašovská (klavír, spev)

Monika je klaviristka, študentka operného spevu a neodmysliteľná tvár organizačného tímu festivalu Pohoda. Medzi nahrávaním a vydaním albumu sa sama stihla vydať. Okrem toho do kapely minulý rok pribudol aj nový člen – jej syn Teo.

Zuzka Vranka Žiaková (violončelo):

Zuzka je grafička a vyštudovaná režisérka. Vo voľnom čase s veľkou radosťou aj hudobníčka. Momentálne sa naplno venuje projektu Zvukopriestor, ktorý si dal za úlohu rozospievať Slovensko.

Michal Mochito Izakovič (kontrabas):

Michal je multiinštrumentalista a pouličný hudobník, ktorého meno je v slovenskej hudobnej komunite dobre známe. Nie je len skvelý kontrabasista, ale aj akordeonista. Na jeho konte je niekoľko nahraných albumov slovenských kapiel a hosťovaní. Momentálne je ho možné počuť hrať v zoskupení San Borondon Cyclo Fanfaria.

Miroslav Mirets Hanečka (perkusie):

Miro je profesionálny hudobník, s vychýreným citom pre rytmus a dynamiku, ktorého hudobné spolupráce s hudobníkmi ako je Maok, či Nany Hudák hovoria jasne o jeho hudobných aktivitách.

Monika Matiašovská a NMR (foto: press Snowdrop)